Trotsåldrar
Finns 2-årstrots? Hör alltid folk som har typ 1,5-åringar som säger att deras barn har kommit in i för tidig 3-årstrots...????? Är inte det lite konstigt eller finns det verkligen ingen trots för 2-åringar?
Finns 2-årstrots? Hör alltid folk som har typ 1,5-åringar som säger att deras barn har kommit in i för tidig 3-årstrots...????? Är inte det lite konstigt eller finns det verkligen ingen trots för 2-åringar?
Jag var på en föreläsning om trots och där sa man att den sk 3-års trotsen vanligtvis infaller ngn gång mellan 1,5-3-års ålder. 3-års trotsen är alltså bara en benämning som hängt med
Ok. Tack!!
det finns väll trots hela tiden hoss barnen.. treårstrots sjuårstrots och några till min kompis sa det hon går barn programnmet i skolan..
Det jag undrade var varför det heter 3-årstrots när barnet är 1,5???
I USA kallar de trotsåldern för "terrible twos". Vår son blir 2 i februari och jag får lov att hålla med om att trotsen helt klart har börjat komma.
Vad skönt att höra. Vår tjej är bara 1 år och 8 mån och har börjat försöka styra och ställa helt otroligt, och får hon inte som hon vill så blir hon jättearg och ledsen.
Jag tänkte ojojoj, det är säkert bara början... I den här åldern "ska" dom ju inte alls vara trotsiga.
Och det ÄR säkert bara början, men ändå...
Det verkar alltså som att det finns en trotsålder som borde heta 2-årstrots istället då!
va?? det låter ju väldigt bra isåfall för sonen hade en riktigt jobbig trottsperiod när han var 1½ ca... jag trodde det var 2 års trottset! nu går ja o väntar på 3 års trottset... men då kommer itne det elelr???
om det han hade vid 1½ var treårstrotts??
hoppas*
Min dotter påbörjade sin trotsålder vid 1.5 år och den håller på än, drygt 1,5 år senare.....
Skulle tro att de testar oss typ resten av livet Har en kompis som var utom sig härom dagen för hennes 18-årings trotsperiod... Tjoho!
Det är väl som en bekant till oss sa när vi fått barn. "Jaha, nu har ni också en sån där 40 års sele".
Fast en härlig sån, trots allt trots...