Laktosintollerans är vanligare än vi tror. Många är ju det utan att veta om det.. Man blir väl van vad att ha gasig uppböåst mage.
Jag är allergisk mot komjölksprotein och mycket små doser av detta kan tyvärr innebära döden för mig. Så helt mjölkfritt måste det vara!
Jo det är många som är allergiska, och ändå envisas de med att tillverka allt i samma byttor för att spara lite pengar. Det värsta är bara att man måste förbjuda barn att äta vissa saker.
Jag vill inte veta hur min mamma hade det när jag var liten och åt allt godis jag fick. Blev dålig många gånger... Vad som också retar mig är andra människors reaktioner till att barn eller vuxna är allergiska. "Men lite skadar väl inte?" och sådant. De förstår inte att "JO, lite kan visst skada mycket!"