zakynthos grekland
Vi var i Laganas för 4 år sen. Förvisso utan barn. Tyckte det var en fantastiskt fin ö,med underbart vatten, och stranden i laganas är finkorning och väldigt långgrund utan några stora vågor, så den är väldigt barnvänlig. Många säger att det är mycket festande, och det är det, men på kvällaran så kan man ju bara undvika de värsta party gatorna.
Det är helt klar värt en resa dit, ska åka tillbaka så snart jag kan! Tyckte dessutom att maten var bra och god!
Ett tipps som många andra oxå har kommit med, är att åka ut från laganas och besöka resten av ön, ganska liten ö så der är fort gjort, med oförglömligt! Jätte vackert! Vi hyrde en vespa och åkte runt ön, tog nästan en dag med mat och badpauser. Och så har dom båt turer, för att åka ut och titta på det berömda vraket (väldigt lång och långtråkig båttur), de blå grottorna (jätte härlig tur)eller att se på jätte sköldpaddorna caretta caretta.Tyckte inte att Zakynthos stad var så mycket att hurra för dock..
Men som sagt, smaken är som baken!Bara att fråga om du vill veta mera, träffade många som hade barn med sig, och de tyckte att de funkade kanon!
Trevlig resa!!