BF Juli-07 Nr3
Beckah --> GRATTIS! Skönt att få reda på det nu o inte få värsta chocken på förlossningen
.
Det blir bra med killar - vi "kan" ju redan den sorten *asg*
Beckah --> GRATTIS! Skönt att få reda på det nu o inte få värsta chocken på förlossningen
.
Det blir bra med killar - vi "kan" ju redan den sorten *asg*
Hoppas det ordnar sig med skivan! Har kompisar som försökte laminera sina UL -bilder = helt svarata av värmen..... Förstår att du är ledsen, hormonerna gör det ju inte direkt bättre heller.....
mammab --> Tänker på dig!
syrra --> Tycker Noel är jättefint, har en kompis med en Joel.
Tindra --> Tänker på er! Tror inte du behöver bry dig om att initiativet till barn kom fr dig. När tjejerna väl kommer så blir han alldeles såld!
Jonali --> Ta det så lugnt, det gör inget om du gråter!! Tror inte att det är många som går på familjesamtal o är oberörda. Man går ju dit för att få hjälp, de är liksom beredda på att man inte är 100% i balans! Du blir ju ledsen för att du är engagerad o vill att det skall funka. Lycka till o tänk på att de är där för att hjälpa dig (o att de förmodligen har hört/sett både det ena o andra - de är nog ganska härdade, lite gråt märker de inte ens
).
Godmorgon tjejer!
Humlan --> köp inte en vagn du tycker är ful.... det blir bara att köpa ny sedan ändå
Dagis --> Jag är såååå tveksam till hur vi skall göra. Är inte nöjd med stället där sonen går idag. Lite personal (som känns oengagerad), känns mest som förvaring. Sonens favvo-fröken har slutat, han kommer att få vara kvar i bebisgruppen (1-3år) fast han fyller 3 i sommar mm mm. Han vill aldrig gå dit, fast när han är där verkar han glad.
Har honom i kö på ett annat ställe, där han får plats aug -08! Känns liite långt tills dess....
Har ytterligare ett alt. som t om ligger nära där vi bor. MEN, jag har fått så konstiga vibbar (ja, jag är känslig). Jag var o hälsade på när vi letade första platsen o blev bara beklämd.... Två av fyra i personalen verkade utvecklingsstörda - OBS! inget fel i det, men det känns konstigt när de skall ha stort eget ansvar i en barngrupp!! Lokalerna är fr 70-talet, det är ett väldigt stort dagis m massor av barn. Sen har de platser lediga - enda stället i hela kommunen som inte har kö eller är fullsatt (skumt?). Men vi har kompisar som har sina barn där o är nöjda (de är kräsna).
Ska man verkligen byta dagis när man har bebis på gång? Eller ska sonen få behålla sin trygghet (iof på ett kasst dagis)???? Är de jag som är känslig? Känns nästan som att det hade varit bättre att vi inte hade haft ngra alt. , att man slapp att välja. Nu känns det som att det är upp till BARA oss om det skall bli bra (=vi väljer rätt).
Vad säger ni kloka kvinnor????
lååångt
Tack för alla dagissvar... Det är så svårt. Känner att han nog måste vara på fsk några timmar/v. Både för hans/min/bebisens skull. Det finns inte så många barn som är hemma här på dagarna, han kommer att krypa på väggarna. Hos oss är det max 15h/v.
Milla --> Inte kul m sd, ibland är det bra att bara åka in o kolla för säkerhetsskull. Ibland blir man lugnare av det = mindre sd. Så var det för mig förra gången.
MEN vilket Hb - starkt jobbat
Tråkigt med sjuka barn
, *peppar, peppar* så har vi klarat oss i flera veckor nu ![]()
Kul att se dig mammab igen!
Oj glömde namförslag: Svante eller Ville (hugoboss
). Om det hade varit en flicka hade det varit en Siri