Inlägg från: Anonym (Hepp) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Hepp)

    Är jag rasist för att jag tycker att invandringen måste stoppas?

    sofieann skrev 2007-02-25 16:08:52 följande:
    Är jag rasist för att jag tycker att invandringen måste stoppas?

    Ja, som rubriken säger...

    Jag tycker att vi måste stoppa invandringen tills vi har fått ner arbetslösheten. Det är fel att låta folk komma hit när vi inte ens har jobb till alla som redan bor i Sverige, alla kan inte försörjas med socialbidrag!

    Och jag säger inte att det bara är invandrare som får socialbidrag, jag vet att många svenskar får det också. Men för tillfället måste vi skära ner på invandringen tycker jag.

    Jag är INTE rasist för att jag tycker det!!!!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-02-25 17:43:43:
    Jag vill bara tillägga att jag lade den här tråden i religion för att jag inte visste var jag skulle lägga den. Jag inser nu att det var ett misstag och hoppas att den blir flyttad.

    Jag är alltså inte av den åsikten att man ska stoppa invandringen av en viss folkgrupp eller religion.


    Det beror på. Om du är emot invandring därför att du tycker att vita är överlägsna och att vi inte ska blandas med folk med annan hudfärg - då är du rasist. Om du är emot invandring därför att du inte gillar att det kommer hit människor med andra värderingar och annan kultur - då är du främlingsfientlig.

    Med tanke på hur dåligt integrationen fungerat skulle man kunna vara för en pausning av invandring av det skälet och då är man varken eller.
  • Anonym (Hepp)
    perpa skrev 2007-02-25 16:31:44 följande:

    Vi har det bäst i världen så det är klart vi ska hjälpa andra. har du tänkt dig i i deras situation? Att få lämna allt och fly till ett främmande land? Att lämna skläktingar och vänner, hus och tillhörigheter? Att komma hit till Sverige och bli betraktad som skit? Att få jobba som städerska när du varit en framgångsrik läkare? Bra för att du är invandrare? Att aldrig få samma sociala status som du hade i ditt hemland? Att om du börjat tjäna pengar i Sverige så skriker folk att du tar dersa jobb? Men om du inte jobbar skriker de att du bara kommer hit för att leva på bidrag? Tänk bara tanken att få lämna allt så kanske du ändrar åsikt!


    Hur många läkare arbetar som städare? Man kan validera sin läkarutbildning och läsa några kompletterande kurser. 

    Sedan behöver man ju inte fly till det land som ligger längst bort, både geografiskt och kulturellt utan till ett mer näraliggande.
Svar på tråden Är jag rasist för att jag tycker att invandringen måste stoppas?