Inlägg från: Glondim |Visa alla inlägg
  • Glondim

    Det finns BVC & MVC.......

    Jag vet en del MVC som har pappagrupper, det är en grupp som leds av en kille och man träffas första gången på föräldrautb, man går iväg när mammorna pratar amning och lite sånt, man snackar lite runt förlossningen och vad som ska komma efter den. Sen går man hem och får sina barn, och efter det så träffas man några gånger till och pratar lite olika teman. Jag har själv vart med och hållit i sådna grupper i järfälla för något år sedan, vet inte om dom finns kvar dock.
    Men det enklaste är väl och höra med MVC om det finns något liknande. Annars så kan du väl bara snacka med dom andra papporna på föräldrautb om det finns några om ni inte skulle kunna träffas för er själva och snacka.
    Men annars är det svårt att hitta nått för oss killar, det är som du säger väldigt fokuserat på kvinnan under hela tiden.
    Hoppas du hittar något

Svar på tråden Det finns BVC & MVC.......