Lunch - Soho. Bra och ganska stor buffé samt lite lyxigt så. Shoppa bör ni göra i kompassen, arkaden och kungsgatan med en avstickare till Nordstan för att trängas. Alla shoppingstråk ligger i direkt anslutning till varandra så det är inga problem att hitta.
Ska ni sedan ta en after work - tänk då på att vara någorlunda i tid om ni vill ÄTA och SITTA.
El Corazon på Kungsportsavenyn 2 - myyysigt tapasställe med gott vid. Bar/Loungedel med sköna soffor samt restaurangdel. Man får ett glas vin och två tapas för 89 kronor. Rabatter på maten i restaurangdelen.
Aveny No1 mitt emot - klassigt och glammigt. 98 kr för ett glas champagne och några snittar. Gå inte dit om ni är hungriga med andra ord.
Bryggeriet, Lounge, Nivå, Hard Rock café, Babar, Lilla London, Excet och så vidare, krogarna som smyckar Avenyn, har alla after work. Mycket folk, billigt vin och ganska bra bufféer. Excet har bäst buffé och godast vin, men där är också trångt och i stort sett omöjligt att få sittplats om man inte står i kö kvart i fem redan. Lounge har nudellåda som man får. Den görs på plats och det känns fräscht. Man får även ta flera gånger. Lätt att få plats. Trendig publik.
Sedan finns ju Heaven 23 - vaker utsikt men ingen after work mat. På bottenplan finns dock Incontro. Pianobar med myyycket gott vin och fin mat. Lite dyrare dock med priser på 35 kr glaset.
Sedan finns även hela Linnéstan där La Sombrita är roligast (tapasställe med härlig musik, glada människor och fullt av folk!). Andra tips i Linnè är RumpanBar där buffén är bra men det är trångt och servicen undermålig. Bitter är mysigt.
Det var den novellen... he he
Ha det jättetrevlig när ni kommer! Göteborg är en härlig helgstad!