• therre

    Ekonomistudier - Distans - VAR?!

    Jag ville så gärna gå ett program som har med ekonomi att göra, men hittar inget universitet/högskola som har det!

  • Svar på tråden Ekonomistudier - Distans - VAR?!
  • Tokaungen

    My point exactly, Kanelflickan!

  • ReRant

    Kanelflicka> Intressant länk. Undrar om det även gäller de elever som plockat ut sin kandidatexamen framför datorn.

    När det gäller sådana här distanskurser.. Går man inte miste om rätt viktiga moment i en utbildning? Tex projektarbeten i grupp, och andra gemensamma arbeten/rapporter/laborationer? Även andra moment som tränar ens sociala färdigheter, såsom presentationer och redovisningar inför folk, är väl bortblockat?

  • Olgas

    Här är sidan som fyra högskolor/Univeristet som har ekonom-onlineprogrammet gemensamt: www.bli-civilekonom.nu

    Pratade med en del arbetsgivare på vår arbetsmaknadsdag kring det med distansstudier då jag självfunderar på att byta över eftersom jag flyttar 10 mil från skolan och dessutom ska vara mammaledig. (Läser Ekonomi själv, dock ej på distans).

    Arbetsgivarna sa såhär, ungefär: (Jag frågade om byte till distansprogrammet)

    "Självklart är det alltid svårt med nya upplägg av program där arbetsgivaren inte är insatt i vad det innebär, precis likadant är det när en student sätter ihop en examen själv dvs ej läser program. Men om du jobbat samtidigt mer än extra lite då och då eller som i ditt fall ska ha barn så är det förstående, det ser man snabbt på CV:n. Det visar att du vill avsluta dina studier och visar att du är ambitiös."

    Tror nog att distans blir mer och mer acceptabelt jämfört med för några år sedan. Precis som ReRant säger så missar man många projekt men fördelen är att du kan jobba extra på tex en ekonomiavdelning undertiden (dagtid) och på så sätt skapa kontakt med en framtida arbetsgivare.

    Finns både fördelar och nackdelar

  • therre
    ReRant skrev 2007-04-03 21:12:40 följande:
    Jag är ärligt nyfiken nu och frågar inte för att vara taskig. Men kan man verkligen få jobb på distanskurser?De kurserna/programmen står väl inte speciellt högt hos arbetsgivarna?
    Det är väl klart man kan! En examen är alltid en examen.
  • therre
    Ekonom online i Blekinge, Växjö är på halvfart, i sex år. Jag vill köra allt på en gång, men de möjligheterna fanns inte när jag ringde en annan skola som har ett samarbete med de. Eller det GICK, men det var ett himla pusslande med kurser och det blir nog mest bara pannkaka av det iom att alla de gick inte alltid på distans då man behövde de.

    Företagsekonomi på LTU var det jag tänkt söka, och när jag letade på enbart distanskurser så kom den upp. På deras hemsida står det dock kryptiskt så jag ringde en syo på skolan som ringde upp mig efter två veckor och sa att något blivit fel, att den INTE går på distans
  • ReRant

    therre skrev "Det är väl klart man kan! En examen är alltid en examen."

    Njae. Så enkelt är det ju knappast. Det kommer alltid råda konkurrens om jobb. Frågan är alltså om hur arbetsgivaren väljer mellan två sökande när den ena har sin examen från tex Handelshögskolan i Stockholm och den andre har tagit sin examen hemma framför datorn via tex BTH.

    Jag tror helt enkelt inte att distanskurser ännu har nått upp till den statusen att de kan konkurrera mot traditionella utbildningar. Kanske för att (precis som Olgas skrev) arbetsgivarna vet för lite?

  • Olgas

    Distans finns bara på halvfart om du ska läsa ett program, anledning är att lärosätena förutsätter att det finns en anledning till att du ska på distans, t.ex. att du arbetar idag och vill läsa samtidigt eller t.ex. har barn och därav inte känner att du kan läsa på heltid.

    Ekonomiutbildningar finns på många lärosäten i landet och det anses att det ska finnas tillgänglig för de flesta inom relativt bra pendelavstånd.

    Växjö universitet har många kurser inom ekonomi på distans, bl.a. alla företagsekonomikurserna inkl C-uppsatsten och då kan du själv sätta ihop de poäng som krävs för en ekonomiexamen. Jag rekommenderar inte det, men är en möjlighet om du absolut vill läsa på distans.

  • therre
    ReRant skrev 2007-04-05 07:54:45 följande:
    therre skrev "Det är väl klart man kan! En examen är alltid en examen."Njae. Så enkelt är det ju knappast. Det kommer alltid råda konkurrens om jobb. Frågan är alltså om hur arbetsgivaren väljer mellan två sökande när den ena har sin examen från tex Handelshögskolan i Stockholm och den andre har tagit sin examen hemma framför datorn via tex BTH.Jag tror helt enkelt inte att distanskurser ännu har nått upp till den statusen att de kan konkurrera mot traditionella utbildningar. Kanske för att (precis som Olgas skrev) arbetsgivarna vet för lite?
    Ja, visst värdesätter säkert en arbetsgivare mer om man läst på x än på mindre ställen, men en examen är bättre än ingen. Sedan är det väl inget som gör att man behöver säga att jag har "suttit vid datorn och pluggat" utan att jag läst vid det och det universitet. Vad jag själv fått erfara av distansstudier är att det faktiskt är MER arbete än vid studier på fysisk skola eftersom det kräver så mycket mer av en, man måste ha karaktär. Sedan tror jag att arbetsgivare lägger mer vikt på vilken utbildning man har, inte VAR man tagit den. De FLESTA.
    Olgas skrev 2007-04-05 10:10:53 följande:
    Distans finns bara på halvfart om du ska läsa ett program, anledning är att lärosätena förutsätter att det finns en anledning till att du ska på distans, t.ex. att du arbetar idag och vill läsa samtidigt eller t.ex. har barn och därav inte känner att du kan läsa på heltid. Ekonomiutbildningar finns på många lärosäten i landet och det anses att det ska finnas tillgänglig för de flesta inom relativt bra pendelavstånd. Växjö universitet har många kurser inom ekonomi på distans, bl.a. alla företagsekonomikurserna inkl C-uppsatsten och då kan du själv sätta ihop de poäng som krävs för en ekonomiexamen. Jag rekommenderar inte det, men är en möjlighet om du absolut vill läsa på distans.
    Flera program går på helfart och distans. Eller syftar du enbart på ekonomprogram nu? Det finns flera program på distans. Däremot finns det också många på halvfart på distans, som är som du säger för de som jobbar och har familj.
  • Olgas

    TS, jag menade ekonomutbildningarna

  • zebangiealexmamma

    miroi.se
    e säkert bra iall ära men hittade inget om det var csn berättigat??

  • therre
    zebangiealexmamma skrev 2007-04-06 19:20:23 följande:
    miroi.se e säkert bra iall ära men hittade inget om det var csn berättigat??
    men miroi är väl lägre utbildningar, typ gymnasie?
  • therre
    Olgas skrev 2007-04-05 13:52:51 följande:
    TS, jag menade ekonomutbildningarna
    ok, då är vi överens ja. det är ju det. lite synd. men nu lever jag med att jag får pendla 3 timmar om dagen, det ska nog gå bra!
Svar på tråden Ekonomistudier - Distans - VAR?!