Inlägg från: Stjärnanis |Visa alla inlägg
  • Stjärnanis

    För oss läkarstudenter/läkare 2

    Hej hej allihop!
    Jag tror jag passar i denna tråd. Det är nämligen så att jag med allra största sannolikehet kommer att gå ut gymnasiet med 20,0. Är läkare ett yrke att satsa på? vilka för- och nackdelar har ni upplevt? Har varit inne en hel del på www.underlakare.se , men tycker att det bara sägs en massa negativt om yrket där.

    Funderar även på att börja studierna direkt efter gymnasier kontra ta ledigt ett och och resa eller dyl. Vad rekomenderar ni?
    Är egentligen mest inne på att ta ett år ledigt för att kunna "leva livet" eftersom men vill ju säkert jobba riktigt efter utbildningen. Barn ska ju oclså komma någon gång i den svänden, hopaps jag.

    Vad jag egentligen vill ha är era synpunkter på att vara läkare, själva utbildningen och allt däremellan.

    Tack på förhand!!

Svar på tråden För oss läkarstudenter/läkare 2