• siamusen

    Hemskt läkarbesök om snitt...

    En fobi gar väl inte att jämnställas med en psykisk sjukdom?

  • siamusen

    "förr i tiden" dog bade mammor och barn under förlossningen i mycket högre utsträckning sa det âr inget bra att jämföra med

    Grejen är den att jag tror inte de som inte är förlossningsfobiska förstar hur förlamande râdslan kan vara..;till och med sa mycket att man inte vagar skaffa hjâlp....även om jag haller med om att aurora-samtal är bra i alla lägen.

  • siamusen

    fast de som snittas betalar ju ocksa skatt iofs...

    Tror fortfarande inte att siffran av de som snittas bara för att det är bekvâmt är speciellt hög utan alla som vill snittas har en orsak pa nagot sätt. Man later vâl inte nagon skära i sig för att det âr sa skoj direkt.

    Absolut är en fobi ett problem och den kan ta mycket lang tid att behandla.

    Problemet med förlossningsfobi är just den att har den inte hunnit behandlats klart, vilket kan vara svart pa de fa manaderna man har pa sig, sa kan modern lasa sig vid förlossningen och riskera komplikationer och vara en fara för barnets liv.

  • siamusen

    Sa inte att de inte existerade, sa bara att jag inte tror det är sa vanligt Nyans!

    Inte sa intresserad av Linda Skugge men hur vet man att hon inte skriver det lite i provocerande syfte?

  • siamusen

    hursomhaver sa handlar denna trad om TS och inte alla andra som gör eller vill ha snitt.

    TS säger att hon är känner skrâck inför sin förlossning. Da tycker jag att hon ska fa hjälp med det...antingen med aurora-samtal eller med snitt eller en kombination av bada.

    Förlossningsskräck är en godkând anledning till snitt.

    Om jag var du TS sa skulle jag ta kontakt med en annan läkare samt ga pa aurora-samtalen. Du har ju inget att förlora pa dem.

  • siamusen
    Nymne skrev 2007-04-28 23:16:41 följande:
    Ang förlossningsfobi, har man verkligen det kommer man nog inte på det 3 månader innan förlossningen. Har man förlossningsfobi får man väl tag i det på ett tidigare stadium. Annars får man skylla sig själv.Problemet här är att folk inte Vill bli av med sin förlossningsfobi, för det är så mycket enklare att kräva snitt idag, tyvärr. Då är det ju lämpligt att komma och kräva snitt när man inte längre har tid att behandla en förlossningsfobi. Bra strategi där, TS.
    kan man vâl visst komma pa strax innan. Inget konstigtmed det. En fovi kan uppsta nâr som helst under eller innan en graviditet.

    Synd att du inte unnar andra gravida en vacker upplevelse i samband med deras barns födsel, en dag som ska var en av de största i ens liv.
  • siamusen
    Nymne skrev 2007-04-28 23:19:51 följande:
    Siamusen;Linda skugge krävde nog inte att bli snittad själv (och snittades) enbart i provocerande syfte. (Gjorde hon det kan vi ju lägga ytterligare ett olämpligt skäl för snitt till en redan växande lista)
    menade att det hon skriver efter kanske är skrivet i p^rovocerande syfte. Vem vet, hon kanske ocksa tröttnat pa att bli ifragasatt hela tiden?
  • siamusen

    Att fa till samtal och annat innan snitt tar tid, Nymne.

    Sedan vill jag inte spekulera i just TS situation men det finns ju de som är sa fobiska att de till och med är skräckslagna för att ta itu med problemet. Det utger en del av fobin s.a.s.

    Om jag var TS skulle jag se till att fa prata med nagon annan för att fa ânnu en syn pa saken.

  • siamusen

    Fast fobi âr ju medicinsk orsak och betalas därmed av staten...sa vare sig du vill eller inte sa kommer du ju fa betala för det, Nymne. Precis som jag betalat för pedofilers terapi och brottslingar.

  • siamusen
    Nymne skrev 2007-04-28 23:55:44 följande:
    förresten, jag föredrar att våra skattepengar går till "smågrejjer i samhället som bara skapas för att det skall vara fint för ögat" hellre än att de går till Omotiverade snitt som ger kvinnor större risk för medicinska komplikationer.Jag är inte ensam om att tänka så.
    spelar ingen roll om du âr ensam eller inte om att tänka sa. Fobi är fortfarande en medicinsk orsak och ska därför beviljas snitt som betalas av skattebetalarna.
  • siamusen
    Nymne skrev 2007-04-28 23:57:37 följande:
    Siamusen, vi pratar bara om omotiverade snitt här. Tex snitt som görs utan att man faktiskt försökt behandla fobin. Eller snitt som görs när det inte finns en riktig fobi.
    jamen dasa.;blir det inte manga snitt över da om man räknar bort de som är motiverade pa ett sât eller annat.
  • siamusen

    Jag är inte ens förlossningsrädd men kan ända se att det finns de som bör snittas.

    Och det är ju bra att det finns lâkare som kan se detta de med.

    Sa aterigen Ts sa rader jag dig att försöka träffa en annan lâkare samt att försöka ga pa fler aurora-samtal.

  • siamusen
    Nymne skrev 2007-04-29 00:05:02 följande:
    klart det blir; Hur många behandlas för sin förlossningsfobi? Alltså, söker hjälp i tid och får en riktig behandling?Med KBT kan man bota över 90% av alla fobier. Menar du på allvar att alla snitt som görs görs på kvinnor som genomgått KBT? Haha, du är bra naiv. Det kanske är motiverat att snitta 10% av alla förlossningsfobiker.Förresten, man botar inte förlossningsfobi med snitt så därför är snitt ALDRIG den medicinskt motiverade behandlingen för förlossningsfobi. Det är bara lösningen när behandlingen misslyckats.
    klart jag inte tror det. Men tror du pa fullt allvar att terapi skulle bota alla inom den tidsramen det rör sig om?? Knappast.
  • siamusen

    9 manader säger du...toppen! Men det är inte alla som ens vet om att de är sa förbenat rädda tills det är sent i graviditeten.

  • siamusen

    eller mer rätt att skattebetalarna far betala för en misslyckad förlossning som ânda slutar i akutsnitt och blivit dyrare ân ett planerat snitt?

    Eller det kanske är ursâktat för att man atminstone försökt?

  • siamusen

    Nymne- fobi, râdsla..jag och fantasy är 2 olika personer som förmodligen anvânder olika begrepp för samma kânsla.

    Den vanliga frasen som oftast används för att beskriva tillstandetär förlossningsrâdsla.

    Jag personligen använder mig av fobi av den simpla anledningen att annars kommer det alltid in nagon oförstaende och trangsynt person och hävdar "ja men alla är ju râdda".

    En sadan person som inte kan se skillnad mellan râdsla och râdsla alltsa.

  • siamusen

    Fast det där kan man vända pa ocksa. En del har otur nâr de föder vaginalt.

    Kan den mamman leva med vetskapen att hennes barn är allvarligt skadat bara för att hon ville prova pa hur det var att föda vaginalt, eller bara för att samhâllet kryllar av andra som sâger att man "maste" föda vaginalt för annars är man en fegis.

  • siamusen

    Caro Lin e skrev 2007-05-01 19:25:54 följande:


    *nickar* Ja, jag valde att föda min äldsta vaginalt och jag har mått väldigt dåligt över att det valet orsakade oss, och givetvis framförallt henne stor skada.Och när min läkare starkt rekomenderade mig snitt med min yngsta pratade jag med flera läkare, och en specialist på Neonatalvårdsavdelningen om riskerna för framförallt barnet. Ja, det är vanligare med komplikationer för barnet vid ett planerat snitt, men det är vanligast med lätta komplikationer. Svåra komplikationer för barnet blir det nästan aldrig. Vid en vaginal förlossning är det inte lika vanligt med komplikationer som vid ett planerat snitt, men det är större risk för allvarligare komplikationer. Jag var mycket, mycket tveksam till att följa min läkares råd att gå med på ett planerat snitt, och hade absolut inte gjort det om inte alla läkare jag talat med varit ense om att det inte var större risk för allvarliga komplikationer för barnet vid ett planerat snitt.
    Min läkare sa ungefär detsamma som din.

    Mamma mio- jag är inte förlossningsrädd men jag haller med om att samtal nog inte skulle skada. Dock tror jag de finns de som blockerar sig för att ga och att det är en del av deras rädsla.
  • siamusen

    Det är vâl väldigt vanligt ända att vara rädd för det okända.

    Man kan ju vara räd för en kobra utan att nagonsin ha mött en.

  • siamusen

    Yggdrasil- jag har ocksa funderat över det dâr men jag tror tyvârr inte du kommer fa nagot bra svar pa den.

    Lycka till med snittet

Svar på tråden Hemskt läkarbesök om snitt...