• lillsnurpan

    huskur mot halsont och heshet!

    Har haft ont i halsen sen i förrgår. Nu börjar jag bli hes också vad finns det för bra huskurer mot halsont och heshet, snabb effekt? Ska ha inflyttningsfest på lördag och vill inte avboka den!!! Hjälp mig med snabba tips tack!

  • Svar på tråden huskur mot halsont och heshet!
  • bodica

    Gurgla halsen med saltat vatten och var tyst!

  • Sånglärkan

    Det klassiska äckelteet! Funkar på mig!

    Riv en matsked färsk pepparrot. Häll över 3 dl. kokande vatten och låt dra 10 min. Låt svalna och drick i små klunkar var femte minut tills det är slut. Äckligt men rensar de såriga slemhinneytorna får bakterierna!

    Ps. Var inte tyst!
    Tala inte precis som bodica skrev, men var tionde minut hummar du mjukt upp och ner med rösten. Detta ökar blodgenomströmningen i stämbanden och gör att det läker fortare. Viska ABSOLUT inte, och måste du säga något så tala i ett normalt röstläge utan att harkla dig.
    /Erfaren....

Svar på tråden huskur mot halsont och heshet!