• Dazzle

    Jag känner mig så meningslös!!

    Jag erkänner! Jag har varit fruktansvärt elak med alla mina unga dagars irriterade blickar på stressade och skamsna föräldrar när barnen skriker och väsnas.

    Barn har rätt att ta plats. Jag inser det nu. Min sambo har en dotter som är hos oss varannan helg - varje helg. Min sambos syster har oxå två ljuvliga barn. Och hon har det så mysigt med dem å de ger livet så mycket mening.

    men vad har då jag?? Jag känner mig så fruktansvärt utanför, ensam och meningslös. Det är inte dags för mig att skaffa barn ännu men jag vet heller inte vad jag ska göra.

    Varje gång sambons dotter är hos oss slits jag så mellan att bara njuta å låtsas att vi har värsta familjelyckan och mellan att bara känna mig utanför för i sista änden har jag ingenting, tar det slut är de fortfarande en liten familj, och till henne är jag bara pappans flickvän - även om hon tycker om mig jättemycket, jag är inte mamma - inte pappa, bara sliter, deltar, bryr mig och betalar. Men i slutänden den som sitter ensam hemma när de är på föräldrasamtal lr kvartsamtal.

    Varför känner jag mig så meningslös utan barn?! VAd ska jag göra åt det när det nu itne är läge att skaffa barn närmsta åren? (jag har precis utbildat mig klart å vill jobba ett par år och gifta mig först)

    D

  • Svar på tråden Jag känner mig så meningslös!!
  • Dazzle

    Tack för era svar. Sista veckorna har jag känt ett annat problem växa, det är ju liksom inte mitt barn, å min sambo å jag har bara varit i hop i 15 månader fast vi bott ihop nästan ett år nu för allting kändes så rätt från början. Nu känns det som om jag inte får säja till, det är alltid hans åsikt som är den rådande och det fattar jag ju, det är hans barn. Men han lyssnar faktiskt oxå på mig som ni skriver, det är våra åsikter han för fram ibland, men sen ibland så glömmer han säga saker, lr struntar i att säga andra för han tycker de är oviktiga. Som nu visste hela hans släkt sedan två veckor att bonusdottern ska börja spela fotboll, det hade han glömt säga till mig fast det var jag som tyckte att hon skulle få börja.. ibland känns det bara så orättvist och utanför ändå. Kontrollbehov tror jag.... =).

    kram å tack

  • Dazzle

    Tack igen för era svar. TAck LCHE för ditt långa inlägg.
    Det var en bra tanke det du skrev att säga "jag bor oxå här å behöver veta vad som ska ske" för det är ju ofta så att man är dålig på att formulera vad man menar och till slut verkar man bara vara värsta kontrollfreaket. Men vi ska prata, prata om våra olikheter å så. Jag accepterar ju hans å då måste han acceptera mina. visst blir första fasen kort eftersom det kommer mycket ansvar och djupa diskussioner tidigt, men det är mycket härligt oxå. Jag tänker dock inte sticka under stol med att jag ibland kan känna det som om jag tvingas till att acceptera så mycket, allt från när min semester ska vara till att inte bestämma vart vi ska... för de har traditioner...
    MEN det är oxå härligt å jag skulle aldrig vilja byta ut det!

    TAck igen

Svar på tråden Jag känner mig så meningslös!!