• Anonym

    Psoriasis i underlivet!

    Undrar om det finns nån här som oxå har psoriasis i underlivet? Eller inte i kanske mera kring... Typ från ljumsken och inåt mot blygdläpparna. Jag har världens jobbigaste och torraste utslag där ljust nu... sårigt. Kliar så jag håller på att bli tokig!!!

    Har både Dermovat och Diproderm kräm men vet inte vilken som är bäst. Tycker nog inte nån hjälper direkt bra. Läkren på VÅrdcentralen vet inte så mycket... gynekologen säger "gör som läkaren på Vårdcentralen säger!"... Måste nog försöka få en remiss till en hudspecialist.

    Nån som har nån erfarenhet och kan rekomendera nån salva? Eller som har några andra tips? Nåt huskurstrick kanske...

    Hoppas egentligen inte nån annan har samma besvär men vore tacksam för hjälp!Generad

  • Svar på tråden Psoriasis i underlivet!
  • Anonym

    Hej Sårskorpan! Tack för ditt svar!

    Usch, det låter inget vidare som du har det!!! Ledsen Stackare!!!
    Jag har det inte alls lika utbrett som du har det... men får väl lov att försöka hitta en bra hudläkare. Vilket inte är lätt... Var hos en för nåt tag sen som var usel!!! Att det ska va så svårt att hitta rätt hjälp...?!!!
    Jag ska kolla upp de där salvorna du skrev om också. Och Bucky ska jag också kolla. TACK för din hjäpl!!

    Och hoppas du blir bättre!! Så du slipper långärmat i sommar!

  • Anonym

    wero och Rebackah! tack för era tips!!! Den där krämen, Daivobet, ska jag kolla upp på en gång!! Om den är bra får den kosta hur mycket som helst!! Glad

  • Anonym
    Hej igen!

    Har fått en tid hos husläkaren i juni, ska dit för att få en remiss till en hudläkare tänkte jag.

    Men innan dess så tänkte jag köra en kur med Dermovat som jag redan har hemma... har använt den morogn och kväll i ca 4 dagar nu. Hur ofta och hur länge får man använda den egentligen?! På tuben står "enligt läkarens ordination" men läkaren på vårdcentralen som skrev ut den sa aldrig nåt om det! Och jag glömde fråga... tog väl för givet att det skulle stå lite mer utförligt.
    Har kollat på fass.se men hittar ingen direkt info där. Så, nån som vet?!

    Glad Tack för er hjälp! Glad
  • Anonym

    Har också psoriasis i underlivet men har fått utskrivet Pevisone mot det, fungerar ok men det viktigaste är ju ändå att försöka lufta så mycket som möjligt, annars får åtminstone jag väldigt mycket psoriasis och fort med kli dessutom!

  • Anonym

    nej daivobet är inte receptfri

  • Anonym

    Rebekha84! *skrattar* Kanske jag kunde få åka till nåt nudistbad isf!!! Flört

    TACK du Anonym, som påminde mig om att LUFTA!!! Det är nåt jag är dålig på... glömmer ofta... SÅ TACK!!! Glad

  • Anonym

    Så lite så! Hoppas det blir bättre snart för dig!

Svar på tråden Psoriasis i underlivet!