• Nickname

    Kan jag vara gravid med flodhästen?

    Gud hjälp mig.
    Jag är på BIM -28, alltså jag har mens nu men kan jag vara gravid?

    I helgen badade jag i Afrika, det stod en flodhäst och tittade på, kan jag ha blivit gravid med den?

    Har googlat och läst att flodhästar väger 50 kilo när dom föds, tror ni att jag kommer få välja snitt?
    Vill inte föda vaginalt, har en piercing som kommer ramla av då.

    Min man vet inget, han tror att jag äter p-piller men jag missade (med flit) för jag vill ju att vi ska skaffa barn.
    Tror ni han kommer märka att barnet inte är likt honom?
    Ska jag berätta vad som har hänt?
    Kommer han att bli arg?

    En gång sa han att jag har stort arsle när vi bråkade, ska jag lämna honom?
    Hans kompis tittar på mig när vi träffas på Ica, borde jag ge det en chans?

    Jag vet varken ut eller in.

    Hjälp mig!

  • Svar på tråden Kan jag vara gravid med flodhästen?
  • ludenben

    tror nog de går att få snitt redan i vecka 5 eller nåt. floghästar är ju som sagt lite större så du kan nog inte gå 40 veckor

  • Nickname

    Mest av allt undrar jag om jag kan klä bebisen i klänning fast det nog blir en pojke, nämligen en typisk pojkmage.
    Men jag har köpt en bebisklänning idag som skulle passa så fint när den är nyfödd. Storlek 52.

  • Elinore

    jag tycker att du är en dålig mamma!!!! först ha sex i afrika..det vet ju alla att man inte ska ha...och sen när du ser första bästa flodhäst så släpper du till....usch..vad ska det bli av dagens mammor eg???*stönar å stånkar å sätter en surdeg*

  • Nickname

    Elinore

    Men jag hade inte sex, han tittade på mig så märkligt så nu är jag gravid.

    JÄVLA HIPPO-HÄST!
    Jag grinar snart sönder mig.

    Och nu är jag sugen på kottar också, är det normalt?

  • jenn79

    jag är helt säker på att karln din inte kommer märka något! Som sagt vi är juh alla däggdjur... Så du kan med gott samvete säga att han är pappan.

    BIM-28 är givetvis en grav!! Ett stort Grattis!!

  • Devlin

    Klart du är på smällen om han tittade konstigt på dig!
    *frustrerad över att nån ens kan ifrågasätta detta*

    Vad gäller din man-BLÅNEKA!!!

    Och tjata dig absolut till ett snitt inte faen vill du bli så jädra fladdrig som du troligtvis blir om du ska skita ut 50 kg

  • SolOchSnö

    Det är inte alls otroligt att du är gravid, tror du det finns någon chans att flodhästen vill ta sitt ansvar som pappa? Annars tycker jag att du ska låtsas som ingenting om du tror att din man kan passera som pappa till flodhästbabyn utan att någon reagerar.

    Jag tycker att det låter som en klok och mogen tanke att låta kompisen och kusinen flytta in hos er. Tänk bara när ni har 50 kg flodhästbaby, då kan det behövas lite hjälp att byta blöjor.

    Frågan är bara vilken BM ni ska gå till. Klarar specialistmödravården halv-flodhästar? Annars tycker jag att du ska höra av dig till Kolmården och be dem om råd.

  • Elinore

    tycker iaf att du skulle skylt dig....man står inte och uppmuntarar en flodhäst..usch.....

  • Devlin

    Kottar-absolut ett övertydligt tecken på grav!
    Vänta bara snart blir du sugen på tegelstenar...

  • aktuelle

    om man är sugen på kottar så väntar man leksaksspindlar

Svar på tråden Kan jag vara gravid med flodhästen?