Allmän värnplikt för både kvinnor och män
Jag tycker absolut att om värnplikten ska vara allmäm ska den gälla för både män och kvinnor. Lumpen var något av det mest utvecklande jag dittills hade gjort när det begav sig. Alla människor, och kanske i synnerhet kvinnor om man ska generalisera, mår bra av att lära sig att lita på sig själv och sin förmåga, att fungera i grupp och att lära känna sina fysiska och psykiska begränsningar, vilket stor del av lumpen handlar om (i alla fall för mig).
Jag tycker att alla praktiska detaljer inom försvaret borde vara anpassat till både kvinnor och män, vilket inte var fallet när jag låg inne för 10 år sedan (och då menar jag t ex en sån enkel sak som duschen).
I vårat kompani fanns det iofs bara två kvinnor, men det blev efter ett tag uppenbart att både deras fysiska och psykiska trösklar låg lägre än merparten av männens, så det gäller att sätta rätt person på rätt plats.