Köper ni färdiga såser?
Köper ni färdiga såser,typ Gräddsåser,Bearnaise mm..
Jag köpte en sån påse bearnaise,fy vad äckligt det var..
Köper ni färdiga såser,typ Gräddsåser,Bearnaise mm..
Jag köpte en sån påse bearnaise,fy vad äckligt det var..
bearnaise, hollandaisås, dillsås till fisk.. det är alla vi köper resten gör vi
Nej.
Bearnaise gillar jag ändå inte. Övriga såser blir så goda när jag gör dem själv, så varför köpa?
Nej! Det är verkligen äckligt med pulver som blir en slemmig sås. Jag vågar inte ens tänka på vad det är för skit i de såserna.
Ibland, vissa sorter....bearnaisås, hollandaisås och cafe de paris.....alla andra gör jag själv från grunden.
Ibland eftersom jag suger meter* på att göra egna såser.
Eller ja, jag köper ju ketchup, sweet chilisås, ostronsås och liknande. Men det räknar jag mer som smaksättare. Antar att du inte menade sådana, eller?
Nej..
ibland men sällan, gör ofta sås själv
JA vissa såser köper jag på påse, dvs mix som blandar ihop, bl a brukar jag köpa dillsås som vi har till fisk och så köper jag även grönpepparsås ibland fast den är superenkel att göra själv... ja, färdig tzatziki köper jag också alltid.
Ja, jag beställer svindyra såser på nätet som skickas hit till Portugal. Det är svårt och förstå hur god en pulverbearnaise är när man inte har tillgång till bearnaise alls