Tycker du det är rätt att cabinpersonalen på SAS gått ut i Strejk?
Tycker redan att de får betalt för det som är "jobbigt", tyvärr så bidrar denna strejk till att SAS redan ansträngda ekonomi ska ansträngas ännu mer och fler måste anställas för att kraven ska uppfyllas. När SAS lastarna ville ha bättre förhållanden (som inte gnäller i första taget, trots pajade kroppar) var det många flygvärdinnor som var totalt oförstående. Ger man sig in i att vara flygvärdinna så måste man ju ha obekväma arbettider, det går ju inte att ha ett plan som står och väntar på att klockan ska bli 9.00(eller när nu man vill börja) för att all kabinpersonal vill hinna dricka kaffe och lösa korsord på morgonen.tex. (överdriven ironi). Jag tafsar inte en värdinna i baken, är inte otrevlig på något sätt men bemödas inte med en blick när jag reser.
Det finns verkligen de som är "födda" till att bli flygvärdinnor ger underbar service och är lyhörda osv. Men många jag stött på hatar att behöva torka av din bricka eller samla upp skräpet så mycket att de helt enkelt skiter i det.Yrket verkar dra åt sig FEL typ ibland, man ska väl tycka om att bry sig om passagerarnas bästa och inte tycka att det är flashigt att flyga till NEWYORK och "köpa de där jeansen som bara finns där".
De har det redan bra, tex så har en flygvärdinna betalt en timme EFTER att de landat. De hinner åka till hotellet och packa upp eller vad det nu är på betald tid..det tycker jag är bra arbetsvillkor. Jag vet att de ska behålla uniformen på tills det har nått hotellet och inte får vara lediga i uniformen, men det är ju inte så ansträngande att sitta i en transferbuss på väg till hotellet. Det handlar väl om att ge och ta, vissa tillfällen får en värdinna jobba hårt och stressa med all service osv, men de får ju tillfällen till vila oxå.På mitt jobb arbetar vi oxå skift,med endagarsledigheter vissa veckor och vi har LÅNGT ifrån det så bra som de hade innan deras NYA krav gick igenom. Kan då tillägga att de kanske får ut i snitt kanske 7-8000 mer än vi får då. Självklart ska de ha betalt och vila för dygnsomställningarna, ansvaret och allt, men det har det ju redan? Själv ska jag vara ombytt och klar när jag börjar mitt arbete. Jag får verkligen inte betalt på flygbussen.(Arbetar i butik på Arlanda). Har en anhörig som var markpersonal på sas + att jag känner många på SAS så åsikterna går isär även om man har en god inblick i flygvärlden. VD:n kanske kan tänka sig att gå ned i lön oxå han har väl runt 100000 i månaden eller minns jag fel? Det finns väl få flygbolag som ger sina anställda så mycket som SAS gör? Hoppas ingen bli upprörd av detta, det handlade ju om att få tycka till.