• AngelicaF

    Personlig assistent

    Fick jobbet idag Jätteglad för det.

    Hur mycket har ni i timmen?

  • Svar på tråden Personlig assistent
  • Smultronet12

    Grattis!

    Själv fick jag jobb igår som personlig assistent. Hon sa att lönen hamnar på omkring 90kr/h pågrund av att brukaren kräver sånt stort vårdbehov... Lät som att det skulle vara en bra lön! Jag lät skeptiskt till lönen och hon sa då att vi nog skulle kunna komma överens om en lön, så jag vet itne riktigt än vad den hamnar på än.

  • Agni
    Smultronet12 skrev 2007-06-19 14:17:53 följande:
    Grattis!Själv fick jag jobb igår som personlig assistent. Hon sa att lönen hamnar på omkring 90kr/h pågrund av att brukaren kräver sånt stort vårdbehov... Lät som att det skulle vara en bra lön! Jag lät skeptiskt till lönen och hon sa då att vi nog skulle kunna komma överens om en lön, så jag vet itne riktigt än vad den hamnar på än.
    90 kr??? Du måste skämta?? Se över vilka avtal företagena har som ni ska jobba åt...låter skrämmande lite
    Lovas mamma
  • la Demoiselle Snorque

    Jag har bara jobbat extra sen februari, och har 100 kr i timmen eller nåt där i närheten. + ob och helgtilläggen.


    (¯`°?.¸ ღ ♥ Engla-Li 051023 och bebis BF - November 07 ♥ ღ ¸.?°´¯)
  • Smultronet12

    Agni: Har faktiskt ringt facket men den som svarade på dom frågorna var inte där, ska försöka senare igen..

    Jobbar du privat eller åt kommunen? Har du någon erfarenhet, tänkte på din "höga" lön!

  • Agni
    Smultronet12 skrev 2007-06-19 14:22:05 följande:
    Agni: Har faktiskt ringt facket men den som svarade på dom frågorna var inte där, ska försöka senare igen..Jobbar du privat eller åt kommunen? Har du någon erfarenhet, tänkte på din "höga" lön!
    Har jobbat både åt kommunen och åt Brukarkooperativet JAG. Jag har jobbat inom vården i 6 år och som Pers Ass i 3 år... 3 kr mer än nån som e helt ny. Men Avesta som jag jobbat/jobbar extra i ligger högt i löneklass om man jämför kommunerna emellan. Här i Västerås där jag bor nu är snittlönen betydligt lägre. Ska du gå med på 90 kr så ska det vara utan allt annat inräknat. Men om hon sa att ni kan komma överens så tycker jag att du ska ställa lite högre krav, det kan dessutom ge ett bra intryck. Att man vet lite vad man vill och inte är desperat och ställer upp på vilken skitlön som helst . Kompromissa med chefen din, så får du nog till det
    Lovas mamma
  • millllan82

    Hos oss går NYA assistenter in på 95 kr + alla tillägg (outbildade)

  • Bröderna Bus

    Jag jobbar extra på ett ställe där man har 117 kr timmen ALLA timmar, ganska bra tycker jag...

  • smalandrockar

    både min kille och jag jobbar som personlig assistent för frösunda i gbg. han har jobbat hos samma brukare i 3 år (och ingen tidigare erfarenhet) och tjänar 104 kr/h. jag har jobbat hos samma brukare i 1 år (byter gärna då och då:) och tjänar 97 kr/h.

  • Smultronet12

    smalandrockar: När du började åt denna brukar som du har nu hade du då också 97kr/h, och hade du jobbat som personlig assistent tidigare? I så fall, hur länge?

  • softmamma

    Har oxå fått jobb som personligassistent och jag får 107,50 + semester ersättning & OB-tilläg.
    Det e 12,50 mer än där jag är nu!!!

  • Smultronet12

    Softmamma: Har du någon utbildning eller erfarenhet i grunden?
    Själv ska jag löneförhandla på torsdag och behöver all info jag kan få om vilken lön som kan vara rimlig!
    Förresten är det åt kommunen eller privat?

  • Majorna

    Jag undrar om någon kan hjälpa mig med den där blanketten för timanställda.
    När man ska skriva i jourtimmarna, vad är skillnaden mellan enkel och kvaljour? När ska man skriva i kvarjouren?

    Lite OT men tacksam för hjälp...

  • memle

    Grattis Angelica! Hoppas att du kommer att trivas med ditt jobb!

    Hos oss får nya assistenter 95kr/h
    Jag har jobbat i ett år ungefär och får 105kr/h
    Sen tillkommer OB och semesterersättning... så jag är nöjd med det.

    Det är inte bara firman som bestämmer din lön. Brukaren (eller brukarens föräldrar i mitt fall) har också rätt att be om löneförhöjning för din del.

  • vänat

    85kr i tima arbete åt frösunda assistans vårdbirtädes utn bildning samt barnskötae utbildning 10-12år arbetslivs erfarenhet inmvården samt två års erfarenhet inom barn omsorgen.På de usla löne 85kr timman. Arbets pass 10 timma i stek utan rast 7 dagar i veckan.365 dagar per år. Ingen ledig dag trots att jag ver ledig enligt schema.

Svar på tråden Personlig assistent