Långvarig hosta
Vår son är precis lika gammal som din dotter ( de är tom födda samma dag) och han har haft en väldigt långvarig hosta sen han började på förskolan i aug förra året. I Nov fick vi airomir och pulmicort utskrivet, han har astma.
Pulmicort kan det ju ta ett par dagar (upp till en vecka) innan man märker att den ger effekt. Så kanske har hon inte fått den tillräckligt länge, eller så får hon inte den i rätt mängd. Men en utredning skulle vara på sin plats i din dotters fall.
vår son blev betydligt bättre efter medicinerna, dock med hosta både dag och nattetid. Nu har vi fått en annan medicin, Singular, som fungerar ungefär som pulmicorten. Enligt vår läkare så svarar barn olika på medicinerna. För vissa fungerar pulmicorten bättre och för andra singularen. Kanske kan det vara så för din tjej?
Hur som helst så bör du kontakta en barnspecialist för att få en ordentlig utredning. Hon ska inte behöva ha det sådär jobbigt som hon nu verkar ha. tyvärr så verkar det som att det enda som hjälper i dagens sjukvård är att tjaja sig fram genom systemet.
Lycka till!