Hur svårt är det att få en igångsättning????
TS
Jag hade pinvärkar i 5 dygn innan jag ringde och grät om att få en sovdos. Hade pinvärkar var 3-30 min. Hade varit inne på förlossningen flera gånger, men de skickade hem mig utan att kolla hur öppen jag var (jo, första gången - 1,5 cm). När jag kom in på kvällen så körde de CTG och kollade om jag var öppen. Jag hade öppnat mig 3-4 cm. Jag fick dock sovdos och dagen efter satte de igång mig. Jag var då kl 17.00 dagen efter fortfarande öppnen 3-4 cm.
Sedan jag fick hjälp (de tog vattnet och satte dropp) så tog förlossningen bara 7 timmar. Jag var dock totalt slutkörd och har flera negativa upplevelser.
Detta gjorde at jag denna gång pratade med min BM som skickade mig vidare till Aourorasamtal på Huddinge där jag kommer föda.
Jag har varit där tre gånger.
Första gången gick jag igenom förlossningen med en läkare.
Andra gången gick jag igenom den med en BM samt satte upp en plan om hur jag skulle vilja föda.
Tredje gången (idag) så träffade jag samma läkare som godkände min plan.
Planen går ut på att jag får komma in på en bedömning dvs om jag är mogen/öppen så hjälper de mig. Annars avvaktar man ett par dagar, kanske t o m en vecka.
Innan de de hjälper mig så ska EDA sättas.
Om jag skulle få egna värkar så ska jag få komma in tidigt och absolut inte bli hemskickad igen utan hjälpt på direkten.
Detta känns okej för mig och jag hoppas på en mer positiv upplevelse denna gång.