• Lisel8

    *Hejsan! Är det någon som har flygit under

    Hejsan!
    Är det någon som har flygit under graviditeten?
    Jag har BF 13/8 och ska till USA ett par gånger likaså Skottland under våren.
    Mina kollegier (sköterskor inom allternativ medicin) tycker att jag är fruktansvärt dum som utsätter mig och barnet för de riskerna.
    Läkare på MVC säger att foster inte påverkas nämnvärt av lufttrycket då det ligger i fostervattnet.
    Vad har ni för erfarenheter? Kan det leda till missfall??

  • Svar på tråden *Hejsan! Är det någon som har flygit under
  • delifi2

    dom säger ju att det är riskfritt att flyga, sen så har ju flygbolagen egna policy så innan du flyger så kolla vad som gäller i det bolaget, men oftast så bruakr man få flyga från början av grav till vecka 30 eller nåt sånt

  • aabb

    Ingen erfarenhet själv, men de som jobbar som flygvärdinnor blir direkt nedsatta på markjobb direkt de vet om att de blivit gravida - så det kankse säger någonting...men de kasnke bara är överbeskyddande - vad vet jag... Det finns ju många som flyger under graviditeten och klarar sig helt utan problem oxå...

  • Dramaonline

    Hallå.
    Det påverkar nog dig mer än fostret. I alla fall om du har nån komplikation som högt blodtryck eller anlag för proppar eller så.

    Att man inte får flyga efter en viss vecka är väl mest för att de inte kan hantera en för tidig födsel uppe i det blå, och inte vill bli stämda för det.

    Jag flög i vecka 24, och jag har ju inte märkt några effekter av det, ännu.

  • aussie

    Här är en som flygit från Italien till Sverige i vecka 22 samt från Sverige till London-Bangkok- sydney i vecka 30 samt Sydney-Melbourne-Cairns i vecka 33. Kan knappast flyga längre sträckor än så... Jag känner mig som specialist och sonen mår bra!
    Tips: Köp stödstrumpor som förebygger blodpropp och sitt på gångplats så att du kan gå upp o skaka på benen emellanåt.
    Enligt flygbolagen kan du flyga fram till vecka 36. Därefter vill man inte riskera att barnet föds på planet.
    Jag hade aldrig riskerat mitt barns hälsa, så jag undrar vad de fått dessa ovetenskapliga grundlösa farhågor ifrån...
    Lycka till!

  • Signatur

    Min BM sa att det enda problemet var flygbolagens restriktioner.

    Angående att flygvärdinnor tas ner på marken så *tror* jag det är för att de flyger hela tiden och då kan det bli påfrestningar på kroppen. En normal människa flyger kanske en gång under graviditeten....

  • Tigerwoman

    Dramaonline har rätt, flygbolagens regler beror ju på att de inte kan hantera en förlossning i luften och att en oplanerade mellanlandning kostar en hel förmögenhet för flygbolaget. Sedan är ju en annan aspekt att de flesta reseförsäkringar inte gäller vid flygning efter graviditetsvecka 28, så om du är i USA och förlossningen sätter igång, kommer du att få bekosta den själv. När det gäller riskerna skulle jag själv inte känna någon rädsla, jag vet flera stycken som reser jättemycket i jobbet (även som gravida) och jag vet inte att någon av dem fått några problem.

  • Schohoo

    Min läkare på vårdcentralen tycker inte heller att jag ska flyga, kanske lite överbeskyddande eftersom jag har haft problem att bli gravid, vad vet jag!
    Däremot känner jag en tjej som flyger rätt mycket i sitt jobb, och hon födde för tidigt, redan i vecka 32, och ingen vet varför!

    Kan vara bra å veta iallafall, även om det säkert går bra för dom flesta!

  • holstan

    Hej
    Har själv jobbat som flygvärdinna och vi blir inte nedsatta direkt på marken, får jobba till vecka 14, varför vi blir nedsatta direkt är att vi flyger några gånger i veckan och det är jobbigt med mage i Kabin.
    Har många vänner som flygit under sin graviditet utan problem.
    Tror heller inte det är något problem, lyssna på din BM de vet nog bäst.

    Holstan

  • Tant Green

    Jag frågade bm om det var dumt att åka till USA i vecka 21, men hon sa att om jag inte haft några speciella komplikationer innan så är det ingen fara. Bara större risk för blodproppar i benen om man sitter stilla länge.

  • Kickan L

    Om man flyger någon enstaka gång under graviditet så är det i flesta fall inget som påverkar fostret om graviditeten varit normal vill säga (bedömt av mvc).

    Anledningen till att flygvärdinnor blir omplacerade har inte bara med den stora magen att göra. När man flyger utsätts man för extra mycket kosmisk strålning och denna strålning får inte utsätta barnet mer än vad den skulle gjort på jorden, därför sätts kabinpersonalen på jorden.
    Vissa påstår tom att det är farligare att utsätta barnet för mycket av denna strålning än att röntga tänderna hos tandläkaren.

    Men det är en väldig dubbel moral ang detta. Vissa flygbolag låter sina kabinanställda arbeta tom vecka utgången av vecka 26, så varför skulle det då vara "farligare" om en vanlig passagerare flyger en gång under sin graviditet.

    Var vänlig respektera flygbolagens regler, de flesta europeiska bolag tillåter flygning fram till vecka 36 utan intyg av läkare, men då ska graviditeten varit normal. Flygning mellan vecka 36-38 krävs läkarintyg och sista veckorna nekas du helt enkelt ombordstigning.

    Tänk på att flygningen bör inte vara mer än 4 timmar mot slutet av gravididteten.

    Trevlig resa!

  • guldregn

    flög nu i v. 27 till Usa, blev rekommenderad stödstrumpor (finns på apoteket) för att förhindra ev. blodpropp. Om det går kan du ringa flygbolaget innan och be att få ett säte nära toa och ytter gången för det är bra att resa på sig många gånger under resan annars tar du det vid incheckningen. Annars var det som att resa som vanligt.

  • Limpis

    ÅÅhhh vad jag blir orolig nu. Jobbar med marknadsföring, och flyger till olika kunder i landet ca 1 gång varannan vecka, t&r. Det är ju flygresor på max två timmar, men eftersom det är så ofta kanske det inte är bra... Tycker inte att lillkillen sparkas lika ofta och mycket under de dagar jag flugit, men det kanske bara är inbillning. Hjälp! (Är nu i v. 25.)

  • Lyllo

    Kosmisk strålning? Fakta? Källa?

  • 70an

    Jag har inte hört något om det. Har själv flygit 5-6 gånger nu under graviditeten, senast förra helgen. Är i vecka 30. Kommer att flyga ett par gånger till, dock bara inom Norden innan det är dags att ta det lugnt.
    En del flygbolag har en gräns har jag hört, medan en del låter en flyga på egen risk. Min bästis flög från Los Angeles till Stockholm i vecka 38. Och hon mådde bra och fick en dotter som mådde bra 2 veckor senare....

  • Kickan L

    Det går att läsa mer som den kosmiska strålningen på strålskydds institutet om man söker på flyga gravid.
    Men detta är för kabin anställda och inte vanliga passagerare så jag ville inte skrämma upp er, men många tror att kabin personal går ner på marken bara pågrund av magen.

    Så ni som flyger nån gång under graviditeten behöver inte oroa er, men kabin anställda arbetar långa turer kanske 3-4 ggr i veckan.

  • Kickan L

    Jag vill bara tillägga att jag flugit i tio år så jag vet vad detta handlar om eftersom jag även fått barn under denna tid.

  • Lisel8

    Tack snälla ni alla som svarat.
    Det var många som hade erfarenhet så jag släpper nu min känsla av att vara egoistisk. Jag ska nämligen förlova mig i Grand Canyon och senare gifta mig på Bahamas. Så nu kan jag mera se fram mot det med glädje!

  • Just

    Kickan L har rätt angående kosmisk strålning!!!! Ju högre upp ju större mängd kosmisk strålning utsätts man för.

Svar på tråden *Hejsan! Är det någon som har flygit under