Alla växtkunniga! Hon dör ju...
... min fina ros!
Planterade för runt 3 veckor sen en vit ros, vet inget direkt namn, men en vanlig liten en, ingen klätterros eller liknande.
Planterade den i en stor blomlåda på ben, med 2 murgrönor på varsin sida, och det har växt fint alltihop.
Man har blivit så glad så fort man kommit ut på balkongen och ser att nya purfärska babyblad har kommit på både rosen och murgrönorna.
Sen igårkväll och idag har jag upptäckt nån slags sjukdom på rosen, på vissa "kvistar".
Det är alldeles vitt, som om man skulle pudrat med socker eller liknande. Någon som vet vad det är? Jag har googlat lite men inte hittat nåt som stämmer överens, möjligen Gråmögel.
Vad bör man göra? Knipsa av alla drabbade kvistar och sen ha på någon slags bekämpning? (och vad för bekämpning?)
Måste tillägga att jag har världens mest ogröna fingrar fast jag verkligen försöker. Har tillochmed fått pelargonerna där ute att dött... då är det illa.
Så snälla, om nån vet vad jag ska göra för att få blomlådan (dom enda blommorna jag har kvar...) att överleva så är jag oerhört tacksam för svar!
(finns bild på både ros och låda i galleriet)