• Karolina1

    Har SÖS bara en neonatal avd?

    Har en vän som fått barn 8v för tidigt och jag tror att de ligger på sös eftersom de skulle föda på södra bb eg. funderar på att skicka blommor eller något, men vet inte hur jag ska hitta dem. Provar att skicka inlägget här... Får inte tag i dem nämligen.

  • Svar på tråden Har SÖS bara en neonatal avd?
  • NicoFina

    Hejsan!
    Vi ligger så SÖS Neo avdelning nu och dom har stängt den ena så det är bara avd 71 som är öppen nu under sommaren.
    Men blommar ska du inte skicka. Man får inte ta in blommor på avdelningen.

  • Karolina1
    NicoFina skrev 2007-07-11 22:05:32 följande:
    Hejsan!Vi ligger så SÖS Neo avdelning nu och dom har stängt den ena så det är bara avd 71 som är öppen nu under sommaren.Men blommar ska du inte skicka. Man får inte ta in blommor på avdelningen.
    Njae, tänkte skicka nån choklad eller annat, nåt kort.. Hur många ligger inne där på den avdelningen?
  • Pilea

    Fast på 71:an är det bara barnen som har plats, föräldrarna får sova hemma. Iaf var det så när vi var där. På 61:an som då var en ny avd. kunde man bo med barnet. Vet inte om man kan skicka något till neo eftersom de har besöksförbud.

Svar på tråden Har SÖS bara en neonatal avd?