gifta sig så att han får stanna i sverige?
Hej Anonym(rädd).
Du ska inte vara rädd för att ni inte kommer ses mer. Jag är gift med en man från Jordanien och jag har varit i din situation. Känner även andra som varit där också.
I mitt fall var det klart från första början att detta var mannen i mitt liv. Jag kunde inte vara ifrån honom mer än några timmar, max någon dag. Han är mitt allt. Vi gifte oss i tingshuset efter några månader tillsammans. Detta var för kärlekens skull. Sedan fick han åka hem och migration kunde inte säga när han kommer tillbaka. Jag var förstörd. Grät varje dag. Men sen gjorde vi som så... Jag följde med ner, träffade hans familj och så gjorde vi ett maffigt bröllop där. Ett som vi båda längtat efter och som blev helt perfekt. Samtidigt fick vi lite papper som kunde snabba på processen för att mannen kunde komma hem igen. Det gick 8 månader och nu är han hemma för gott.
Nu har jag fått höra att reglerna ändrats. För jordanier ska det inte ta mer än 6 månader, sedan ska beslutet vara fattat och oftast betyder det att personen i fråga får komma tillbaka till Sverige för att påbörja sitt liv här.
Jag tror att det är samma för Syrien eftersom det ligger så nära Jordanien.
Vad jag tycker att du ska göra är att prata med killen. Vill ni båda gifta er av kärlek? Leva ett liv tillsammans? Då är pengar inga problem eftersom det blir gemensamma besparingar, eller hur? Du behöver inte ta emot om det känns konstigt. Lyssna till hjärtat. Det måste vara ett ärligt beslut och inget som grundar sig på "jag tycker så synd om honom". Och så som jag uppfattar det så är du helt förälskad. Bra! Men titta med honom igen om vad han tycker.
Vilket slags bröllop det sedan blir är en annan fråga. Om det krävs snabba papper kan ni ju skjuta på en större fest till senare, så som vi gjorde, och bara gifta er i tingshuset nu. Då får ni också god tid på er att planera en dunderfest för hela tjocka släkten, vänner och bekanta.
Var inte rädd, ok! Det kommer ordna sig. Kan kännas tungt nu, men ooooooooooo vad skönt när allt är över. Tänk framåt hela tiden. Försök vara stark. Vill du prata finns jag här för dig!
Lycka till!
Kramar