• BirkaCarro

    kobent

    Halloj!

    Skriver för att få råd. Min son som snart fyller tre är kobent. Är det något man kan göra för att rätta till det, t.ex. om han får dricka mycket mjölk så att skelettet blir hårdare eller har ni något annat tips?

  • Svar på tråden kobent
  • idis78

    Fråga läkare. Jag är väldigt kobent själv, har för mig att det finns metoder för att få benen rakare. Kolla upp det.


    Mamma till Elliot 060909
  • BirkaCarro

    idis78: Tack för tipset. Ska kontakta läkare! Kommer du ihåg något tips som du själv har fått?

  • kaksmulan

    Förmodligen växer det bort allt eftersom musklerna utvecklas. Men hindrar det honom att röra sig på ett normalt sätt så ska du kontakta läkare tycker jag!


    Felixens♥ och Ellendellens ♥ stolta mamma, alias kaksmulan!
  • idis78

    TS:Kobenthet behöver inte växa bort. Jag har problem med knäna idag eftersom de slits snett. Så jag tycker absolut du ska be läkare kolla upp det. Kommer inte ihåg några tips tyvärr.


    Mamma till Elliot 060909
  • BirkaCarro

    Han har inga problem med att röra sig idag, men man ser ju tydligt att han är kobent (i all fall när han går utan byxor).

Svar på tråden kobent