• Jagi

    krydda till couscous?

    Jag har precis lagat couscous och i det har jag lagt lite grillad kyckling, majs och ärtor.
    Felet är det att det inte smakar så mycket och jag vet inte alls vad för kryddor jag kan sätta i..
    Förslag någon?

  • Svar på tråden krydda till couscous?
  • Tejpa

    Ibland kokar jag upp vattnet med hönsbuljong. Då blir det mer smak på couscousen. Jag brukar också salta och hälla i rätt mycket spiskummin. Passar bra till grillad kyckling. Blir lite hungrig nu

  • Rosana

    Tejpa; ja, det har räddat oss många gånger både i couscous och ris - när det känts lite trist i smaken!Att koka i buljong ska jag testa när jag gör ris, det borde väl också bli gott?

  • Jagi

    tack ska ni ha synd att jag redan har kokat det, men nästa gång ska jag ha i buljong!

  • greeneyes

    jag brukar ha i en buljongtärning eller kalvfond, och även gurkmeja för att få den där härliga orangea färgen.


    BF 31/8 2007
  • blonde redhead

    Buljontärning, sslt, peppar, olivolja ev andra kryddor i vattnet när jag kokar det.

  • blonde redhead
    Rosana skrev 2007-08-14 18:13:03 följande:
    Tejpa; ja, det har räddat oss många gånger både i couscous och ris - när det känts lite trist i smaken!Att koka i buljong ska jag testa när jag gör ris, det borde väl också bli gott?
    Det beror på vad du har för ris. Är det tex fullkornsris elelr råris sk man int eha i ngot med alst i förrän precis i slutet, annars blir det aldrig mjukt.
  • Rosana

    blonde rehead; Ok tack!Men vanligt vitt parboiled, det funkar?

  • Nadjis

    Tycker det är gott att blanda i smör och persilja innan servering, eller som många sagt att koka i buljong, godast med svampbuljong tycker jag

Svar på tråden krydda till couscous?