• lia76

    vattenkoppor & bältros

    har man en gång fått vattkoppor och blir smittad igen så brukar det vara bältros man får


    Kram Lia, stolt mamma den 23/9-2006 till en liten Stella
  • lia76

    "Vanlig virussjukdom


    Bältros är en vanlig virussjukdom som drabbar både män och kvinnor. De typiska symtomen är smärta och hudutslag som bara drabbar ena sidan av kroppen. Ofta bildar utslagen formen av ett band eller bälte.

    För att få sjukdomen krävs att man tidigare har haft vattkoppor som orsakas av samma virus. Viruset kan ligga vilande i nervrötterna i många år och väckas till liv när man blir äldre eller får ett försämrat immunförsvar.

    Ibland kan kopporna vid vattkoppor vara så få att man inte märker att man fått sjukdomen, men viruset finns då ändå i kroppen. Oftast märker man om man får vattkoppor. Men i vissa fall, även om det är ovanligt, kan ungdomar får bältros utan att ha haft symtom på vattkoppor."

    Källa: http://www.sjukvardsradgivningen.se/artikel.asp?CategoryID=19264


    Kram Lia, stolt mamma den 23/9-2006 till en liten Stella
  • lia76

    Oj jag läste något...
    Bältros kan ge personer vattkoppor och man ska se upp att vara hos folk som har nedsatt immunförsvar och så då vattkopporna kan bli väldigt allvarlig...

    Och man ska itne vara i närheten av gravida då mamman kan få vattkoppor och då föds även barnet med vattkoppor vilket inte är så bra för barnet
    *usch hemskt*


    Kram Lia, stolt mamma den 23/9-2006 till en liten Stella
  • lia76
    Fam Olsson skrev 2007-08-16 15:55:27 följande:
    hon har ju haft koppor?men det har ju vi föräldrar oxå, ska vi vara oroliga för bältros???Hur vanligt är det att man får det??
    Bältros smittar personer som itne haft vattkoppor så de får vattkoppor.
    En som har vattkoppor kan inte ge en annan person bältros.
    Men kan ge vattkoppor om personen i fråga itne haft vattkoppor
    Kram Lia, stolt mamma den 23/9-2006 till en liten Stella
  • lia76
    Kalinka skrev 2007-08-16 16:07:05 följande:
    Detta är under förutsättning att den gravida kvinnan inte tidigare har haft Vattkoppor (som de allra flesta haft). Om hon har haft Vattkoppor innan hon blev gravid är det ingen fara.
    Ja precis... kanske skulle ha skrivit dte oxå
    Men tänkte att nu har förstått att man ska inte ha haft vattkoppor för att få vattkoppor.
    har man haft vattkoppor kan man (i sällsynta fall) få vattkoppor igen.
    Men inte bältros

    Men den gravida kvinnan ska alltså inte ha haft vattkoppor sedan förrut
    Kram Lia, stolt mamma den 23/9-2006 till en liten Stella
  • lia76
    Kalinka skrev 2007-08-16 16:11:49 följande:
    Man ska inte ta sånt för givet....
    Nä det har du så rätt i
    Kram Lia, stolt mamma den 23/9-2006 till en liten Stella
Svar på tråden vattenkoppor & bältros