Ni med Akta Graco Cosmic XTP!
Hej!
Jag och min man är villrådiga och vi behöver lite hjälp...
Vår dotter, som snart fyller 2 år sitter nu bakåtvänd bakom passagerarsätet i en Graco Cosmic XTP 2006 som fortfarande har klacken uppe på sätet eftersom den inte ryms annars. Nu planerar vi att köpa en större bil eftersom barn nummer två är på väg och nu undrar vi följande:
Hurdan bil har ni som har två barnstolar varav åtminstone ena stolen är en Graco Cosmic (och den andra gärna en Graco babyskydd med bas)?
Var har ni placerat bilstolarna?
Har ni klacken på Gracon uppe på sätet eller nedanom sätet? Om ni har den nere, finns det något utrymme för fötterna på sätet framför?
Har någon vänt stolen tidigare än rekommenderat pga problem med utrymme?
Vi hade planerat att flytta klacken nedanför sätet i den nya bilen och låta dottern fortsättningsvis sitta bakåtvänd, men även om bilen är modell större verkar det som passageraren framme har jättelite fotutrymme.
Vad har ni för erfarenheter?
Kram,
eveningstar76