Norks aläkemedelsverket varnar för minifom!!
Länkarna du bifogat fungerar inte....
Länkarna du bifogat fungerar inte....
Vilken tur att vårt barn är en tjej som fått dessa droppar....
Fattade jag rätt så handlade det om att Miniform kunde ge upphov till lägre testosteronnivåer och lägre spermaproduktion hos hanråttor som fått preparat med samma aktiva substans som Minifom?
Norska är INTE min starka sida, så jag kan ha uppfattat fel
Singha01: visst är det så att det nog går att göra mer forskning hur preparatet påverkar spädbarn. Men så är det ju alltid; ett preparat testas, görs om, testas igen - innan det väl släpps. Efter en tids användning av preparatet dyker sedan bieffekter upp man tidigare inte anat och preparatet ändras igen.
Minifom är nog ändå att beteckna som ett "snällt preparat" jämfört med dicykloverinkloriddropparna (även kallat pip- och skrikdroppar) vars biverkning kan vara försämrad andning hos barnet *ryser*
Egentligen finns det inget universalmedel som hjälper mot kolik - men än att härda ut. Minifom och Dicykloverinklorid i all ära, de lindrar något men tar inte bort problemet.
Jag tror starkt på akupunktur och får jag ett till kolikbarn längre fram så kommer jag direkt att söka för akupunktur åt barnet mot koliken.