Här är det just nu ljuvligt tyst, båda mina troll sover gott
Då passar jag på att titta in här
vad ska man annars göra av sin "egnatid" 
majflickan skrev 2007-09-14 13:15:53 följande:
Ja här är så mycket viljor nu. Men samtidigt eftersom anton inte pratar så mycket så är det så svårt o förstå. o det blir så lätt gnäll från alla håll=/ tråkigt men vad ska man göra? Kan ju inte tvinga han o prata lixom. Idag ska iaf jag o sambon åka ner till Ikea om ett par timmar. Anton lämnar vi hos mormor o morfar o där är han rikigt nöjd. Men så får han ju oftast som han vill oxå
känner igen det precis

Ebba pratar heller inte mycket ännu o ofta förstår man inte allt o då blir det katastrof!!!

Hon använder mycket teckenspråk så ofta kan man ju gissa sig till va hon vill iallafall.
Ebba har ju precis lärt sig att ropa efter "pappa". ÄNTLIGEN!!!!!!
Men man ska inte oroa sig ännu enligt vårat BVC. De kollar ju vid 2½-3 år hur mycket de pratar. Det brukar explodera i pratet oftast runt 2½ sa hon på BVC när vi va där senast.
skönt att höra
Ja,hos Ebbas farmor o farfar är det aldrig nåra utbrott, men som sagt där får hon precis som hon vill o får ALL uppmärksamhet..hmmm....men det är väl så med far/morföräldrar!!!