Vill du veta allt?
Man bör berätta allt tycker jag men åldersanpassat så klart. En treåring behöver och vill väl oftast inte veta så mycket annat än att biomamman inte kunde behålla barnet fast hon så gärna ville. Vi har fått rådet att inte svara mer än barnet frågar efter och verkligen lyssna till vad de faktiskt frågar. Då tror jag det automatiskt blir åldersanpassat.
Det fascinerar mig att folk nästan alltid frågar om vår sons (som vi inte ens hämtat än) biologiska föräldrar, verkligen, bland det första de säger?! Konstigt att folk inte förstår hur personligt detta är. Tyvärr frågar även adopterade/adoptivföräldrar och vi har bestämt att den lilla info som finns är vår sons att bestämma över.
Människor utanför den inre cirkeln så att säga svarar jag: "I Kina är det olagligt att överge sina barn så barnen är hittebarn" medan släkt och vänner får hela harangen om att vi tycker det är personligt och att vår son själv får avgöra när han blir vuxen vilka som ska ta del av det.