Har man ägglossning varje månad?
eller behöver man inte ha det varje månad?
eller behöver man inte ha det varje månad?
I den normala menscykeln ingår ägglossning men det är klart det finns undantag.
Man har normalt 10 äl på 12-13 mensturationer. Så för den "normale" så har man inte det varje månad.
För en del är det inte ens så ofta som i inlägg tre, och det räknas ändå som helt normalt.
okej..jag väntar in min ägglossning gör vi är inne på vårat 1:a försök...så då ska jag inte bli ledsen om det inte visar positivt på stickan då??
har en son sen tidigare och jag tycker att jag kännt av ägglossningen varje månad!
Prickar an äl så är det ändå inte 100% att man blir gravid, tror att det är 25% eller något sådant..
Nej, du ska absolut inte bli besviken. Det är så mycket som ska klaffa för att det ens ska bli ägglossning. Även om man har känningar, och även om man använder stickor, kan det ändå hända att äl uteblir. Stickan visar att äl är på G, inte att det verkligen BLIR äl. Sedan ska det vara ett "friskt" ägg, en frisk spermie, och det befruktade ägget ska hitta ett bra ställe att fästa sig på, i livmodern osv, osv. Det är eg konstigt och märkkligt att det blir barn så ofta som det ju faktiskt blir. Det är ett mirakel, varje gång!
Inge positivt på äl stickan idag heller...jag känner ju tom lite små mensvärk ju..känns som jag har ägglossning!jaja får se imorrn bitti igen då!
vilken ställning är bäst om man vill bli gravid?en kompis till mig sa att bakifrån är bäst för då kommer simmarna in långt!
Det spelar ingen roll vilken ställning man har så länge den är inne.
Så det är alltså så att man inte nödvändigtvis har ÄL varje månad??? Mn, man får ju mens ändå..Jag är lite dum, fattar inte riktigt..??
Mensen är livmodersslemhinnan som kommer ut. Även om man inte har äl så växer slemhinnan och tillslut blir den så stor så att den blöder ut.
så om man inte har ägglossning varje månad..är det omöjligt att bli gravid då?
Om man ALDRIG har äl, är det omöjligt att bli gravid. Men även om man inte har äl varje månad, finns ju de månader man har äl kvar. Alltså kan man bli gravid då. Huvudsaken är att man har i bakhuvudet att det är stor skillnad på att planera för barn, och att beställa från Ellos, sas. Det är mycket som ska klaffa, och ibland kanske man tar för givet att man kan bestämma över även den biten, på samma sätt som övriga livet. Men så är det inte.
idag visade testet att jag har ÄGGLOSSNING....jippi!vi hade sex 23.30 igår!