• Tressey

    Jag talar för unga föräldrar

    Hejsan. jag är en tjej på snart 17 som funderar allvarligt på att skaffa ett litet knyte, som jag då vet inte är någon docka utan ett annat liv som behöver 24 timmars uppmärksamhet och att jag då inte kommer att få tid att vara ute och supa eller resa särskilt mycket. Eller som vissa nu säger, jag förstör mitt liv. Jag undrar hur det känns för era barn om de skulle få veta att de har förstört erat liv, till er som säger så. Det finns de som faktiskt skiter fullständigt i att vara ute och festa eller resa o.s.v, och allt de vill är att skaffa ett barn med någon som de verkligen älskar och som älskar en tillbaka. Jag och min pojkvän har varit tillsammans i mer än två år, jag är 90 och han är 83. det funkar väldigt bra, men p.g.a att folk hela tiden talar om för mig att jag är för ung för att klara av ett barn så börjar jag att tro på det. jag blir osäker på mig själv, vilket jag inte var tidigare. Kanske är det så att jag mestadels är feg p.g.a de "äldre och erfarna" som trycker ner mig och så många andra "unga mammor". Jag känner verkligen jättemånga som fått barn när de varit i min ålder och det har gått hur bra som helst. världen är full av fördomar, verkligen. Men då vet jag även väldigt många "äldre" föräldrar som inte klarar av ett barn. Det går inte att sätta en ålder på det här, utan jag tror att det har med psyket att göra. när man själv känner sig redo.

  • Svar på tråden Jag talar för unga föräldrar
  • Tressey

    Man vet faktiskt aldrig vad man hinner, vet jag nu sen ett år tillbaka. rätt va det är så kan livet vara slut. och det känns som om att jag hellre vill att mitt liv går ut på att ta hand om mitt och min älsklings barn, visst kanske jag kommer att ångra vissa saker och fundera mycket på saker som jag inte fått göra, men jag tror att det är värt det.

  • Tressey

    Jag är inte utbildad utan går på IV och läser upp matten andra året. min pojkvän däremot har en bra ekonomi och är beredd att hjälpa till såklart.

  • Tressey

    pappan har ju ändå skyldighet att försörja sitt barn! även om det tar slut. vi bor i en väldigt liten by, där det är grymt lätt att få jobb även utan utbildning. jag känner många som blivit det de vill utan utbildning så jag anser inte att det är ett måste. men tack för att du delar dina synpunkter.

  • Tressey

    mitt och min pojkväns förhållande är nog det stabilaste en kan få. och försvinner ens vänner var de nog inga vänner. jag är grymt säker på att mina vänner skulle finnas där i vått och torrt och stötta och hjälpa till, det tvekar jag inte en sekund på. jag tror ingen kan säga vad som är rätt och fel i det här, för det är så olika från person till person, men jag vill gärna höra andras syn på saken.

  • Tressey

    Jag förstår dig TheSunset, förstår precis vad du menar men jag har tänkt igenom detta väldigt noga faktiskt. och som sagt så är det väldigt enkelt att få ett jobb här vare sig man har utbildning eller ej. jag kommer nog ändå att vänta tills jag är 18, eftersom att vi har bokat in en utlandsresa till kreta i augusti nästa år.

  • Tressey

    lollajapp, jag vet hur det fungerar just i den här byn och här är det så!!
    Ja, anledningen till att jag gjorde den här tråden var att jag ville höra andras åsikter o.s.v för att lättare kunna besluta hur jag ska göra o.s.v. jag inser att jag inte på långa vägar skulle klara det själv, men då vet jag att jag aldrig står själv heller med mina vänner, min pojkvän och familj. men jag säger inte att de ska uppfostra mitt barn, men jag tror inte att man klarar det utan stöd vilken ålder man än är i. min pojkvän skulle betala mer än så även om det tog slut mellan oss, vilket jag är 100% på att det inte gör.. fast det vet man inte egentligen ,men så ser jag det.

  • Tressey

    har ALDRIG sagt att jag har alla svaren. men jag svarar på det ni frågar!

  • Tressey

    det låter på de flesta här som att deras förhållanden gått åt helvete? allas gör inte det. tro mig.. mormor och morfar har varit tillsammans sen 20års åldern :) jaja.. jag gjorde bara denhär tråden för att få se vad de flesta tyckte, inte för att bli utskälld eller icke omtyckt.

  • Tressey

    nu tycker jag vissa av er börjar bli rejält kaxiga faktiskt. som sagt, känner jag hur många som helst i denna by som har jobb utan utbildning och aldrig är utan. inte bara i denna by heller. jag har inte sagt att jag har planerat allt, bara att jag tänkt tanken o.s.v. och jag ville bara ha lite åsikter inte uppläxningar, tack!

Svar på tråden Jag talar för unga föräldrar