Inlägg från: Billy och Jag |Visa alla inlägg
  • Billy och Jag

    Ta lån för bröllop?

    sara sofia skrev 2007-10-14 23:34:05 följande:
    Om det bara tar ett halvår att betala bort ett lån på 50 000 kr, då behöver man väl inte ta lån?!?! Då kan man ju lika gärna spara i ett halvår...?
    Precis, och om man har närmare 10 000 över varje månad att lägga på amortering+ränta då har man det nog ganska fett och borde ha ett sparkapital redan.. Jag skulle inte kunna betala 50 000 på ett halvår.. Låter som att man är VÄLDIGT oekonomisk om man sitter i DEN sitsen...
    alis volat propriis - Hon flyger med egna vingar.
  • Billy och Jag

    Vårat bröllop kostade ca 5000 inkl kläder, ringar och fest.. Vi lånade inte ett öre (fick däremot ganska mycket pengar i present så vi fick egentligen allt gratis ) Hade ALDRIG lånat för det.. hellre ett budget bröllop, som förresten inte kunde ha blivit bättre hur mycket det än hade kostat


    alis volat propriis - Hon flyger med egna vingar.
  • Billy och Jag
    Surface skrev 2007-10-14 23:40:14 följande:
    OM du läst vad jag skrivit så hade du behövt vara mindre tyken.Som sagt vi blev inte ens ihop ett halvår innan vi gifte oss, stod med två hyror OCH jag hade obetald semester under sommaren. Jag tycker det låter som att vi har rackarns god ekonomi då och att du har sämre. Jag tycker ditt inlägg var överdrivet otrevligt.
    Jag läste bara inlägger på denna sida och visste inte att det faktiskt var någon som faktiskt hade gjort så, utan att det var ett exempel. Så mitt inlägg var inte riktat till någon specifik! Bara allmänt.
    Jag tycker fortfarande att om man har så pass god ekonomi så borde man ha haft sparade pengar redan innan och inte behöva låna och behöva betala ränta osv i onödan. Och 50 000 är inte heller speciellt mycket för ett bröllop så då hade jag hellre väntat och sparat eftersom att bröllopet iaf inte kan ha varit särskilt stort eller ha ett billigare.
    alis volat propriis - Hon flyger med egna vingar.
  • Billy och Jag
    Surface skrev 2007-10-14 23:47:46 följande:
    Så du bara drog till med 50 000:- och råkade säga samma summa som jag gjort i mitt inlägg  jaja vi säger väl det då.Lånesumman var dessutom 50' du vet ju inte hur mkt som var sparat
    Öh? Nej...
    "flera år? Herregud så lång tid tar det inte att betala av ett 50 000:- lån... typ ett halvår, max 2 år."
     Detta inlägg läste jag.. där framgår det inte att DU har tagit ett lån, bara hur du skulle amortera det OM du tog ett! Eller??

    Nä, jag vet inte hur mycket ni hade sparat.. men i vilket fall som helst så tycker jag att det är onödigt att låna en summa på 50 000 även om ni redan hade 100 000 eller 0 kr. Man får anpassa sig efter sina tillgångar och är man så, i mina ögon, oekonomisk att man inte lägger undan pengar när man har bra ekonomi då får man ju skylla sig själv.

    Även om NI klarar er bra och tycker det är en bra lösning att låna så är min åsikt ännu att det är KORKAT!
    alis volat propriis - Hon flyger med egna vingar.
  • Billy och Jag
    Surface skrev 2007-10-14 23:56:25 följande:
    Ja då är jag väl korkad då  men vi fick ett sagobröllop som var värt varenda krona!
    Grattis då.
    alis volat propriis - Hon flyger med egna vingar.
Svar på tråden Ta lån för bröllop?