Litheo skrev 2007-12-12 10:33:19 följande:
Forskningen visar att vi har olika hjärnor och reagera på olika saker. I det stora hela så är det faktiskt så, då tex att män kanske är mer motorintresserade och kvinnor gärna tar hand om barnen osv. Nu menar jag i det stora hela givetvis! Älskar psykologi o har läst en del om detta
Men grejen är att även om motorintresse nu skulle vara vanligare bland män än kvinnor, så finns det alldeles för många män som är ointresserade av motorer och alldeles för många kvinnor som är intresserade, för att du ska kunna använda detta för att kategorisera människor.
Det är därför det bara blir löjligt när man försöker definiera vad som är manligt och kvinnligt. Undantagen är så stora så det blir bara meningslöst nonsens som inte säger någonting.