hur gammal måste barnet vara innan man kan ta med det till ikea??
Hur gammal anser ni att barnet måste vara innan man tar med det till ikea?
Hoppas på många svar!
Hur gammal anser ni att barnet måste vara innan man tar med det till ikea?
Hoppas på många svar!
om man inte ska ta med barnet någonstans innan det fått sin första spruta kan ju inte heller pappan gå till jobbet eller syskon till dagis/skola. De tar ju med olika bakterier och virus hem.
Och tänk alla barn som inte får sina vaccinationer...
Men vill ni sitta inne och uggla fram till sommaren så gör det. Men då kan ni ju inte gå ut heller ju! Solen är ju så stark och man ska ju inte ha solskyddsmedel till små barn. Nä, bäst att vara inne tills ungen börjar skolan.
Sunt förnufft! Ta inte med barnet till farmor som precis haft kräksjukan eller är störtförkyld. Var noga med din hygien, tvätta händerna innan och efter blöjbyte. Köp hem handsprit, jättebra i kräksjuketider/förkyldningstider. Amma om du kan. Njut av bebisen, låt den inte låsa er, passa på när barnet är litet, det är ju då allt är lättast, det är värre att ta med en 1 åring till IKEA än en 1 månaders. Tänk dig 1 år, precis lärt sig gå och stoppar allt den hittar i munnen, DÅ är man rädd för förkyldningar och kräksjukor. Mmmm... pommes eller godis som ligger på golvet! Gott!
Dotter var ca 1 mån då vi var på ikea första gången. Åkte en vardags fm då det inte var så mycket folk.
Vår dotter var faktiskt bara 3 dagar första gången vi var på ett köpcentrum. Liksom folk är väl ändå inte nere i vagnen med henne.
Vi åkte till IKEA när dottern bara var några veckor gammal...
Åk när du känner för det. Är du rädd för infektioner så k en vardag.
Vi handlade i köpcentrum (bla IKEA) när våra barn har varit bara några dagar. Har gjort så med alla barnen, 4 st, för det funkar ju inte att isolera sig. Däremot så accepterar vi ju inet att främmande människor ska ner i vagnen och pilla på barnen och sådär.
Ikea var vi på när min son var drygt en månad, men vi var på McDonalds vid väsrsta rusning första veckan. Vi har varit ute bland folk sedan vi kom hem från BB + att jag inte ammar och min son är inte sjuk!
Är tillhör de få som tycker att bebisar ska "härdas" genom att befinna sig i bacilusk atmosfärer!
På öppna förskolan har dom en rekommenderad gräns på 2 månader pga infektionsrisken.