TIPS!! Jäkla vinyl.. Vad ska jag göra?
Vi har nyss flyttat in i en tvåa på över 80 kvm. Vi blev störtkära direkt då den var så stor och härlig.
Men nu blir jag snart galen på golven i den här jäkla lägenheten. Det är vinylgolv(plastmatta) i hall,badrum,kök och sovrum. Ja, alltså i alla rum förutom vardagsrummet. Då det bara är en hyresrätt kan vi inte byta/lägga nytt golv. Ska bara bo här i ett år till. Men golven gör att man inte trivs här! Blir galen på dessa fula golv. Det finns väl kanske vinylgolv som är helt okej men dessa ser ut som myrornas krig(på tv) fast i ljusgrönt och sunkig beige.
Nu undrar jag alltså om det är någon som har några tips på vad jag kan göra för att dölja golven lite mer. Med tanke på att alla rum e så stora räcker det inte med en matta.Tyvärr!
Jag uppskattar ALLA tips jag kan få! Speciellt dem som inte gör att plånboken gråter! (och jag) =) Gärna bilder på era egna hem där ni döljt er "fula" plastmatta..