• Vintermånen

    Ni som bor i sekelskifteshus med LITEN hiss?

    Hur gör ni med vagnen? Vad har ni för vagn? Jag håller på att bli galen snart! Jag släpar o släpar... får inte in vagnen i hissen förutom om man plockar isär den... vilket jag göra vareviga gång. Dessutom får vi inte har vagnarna i trapphuset. Blä.

  • Svar på tråden Ni som bor i sekelskifteshus med LITEN hiss?
  • Lillkorvens mamma

    Vår hiss är bara 1x1 meter. Vi har en Bugaboo Gecko och den går in.

  • mrsjling

    Vad har du för vagn? Vi har en Bugaboo. Super liten, lätt och smidig. Får nästan alltid plats i alla minihissar. I värsta fall brukar jag fälla ihop den eller ta av ett hjul, vilket är jätte enkelt (har hänt 1 gång och det var en minihiss i Barcelona).

  • Vintermånen

    jag tror vår hiss är 77 x 89 cm... vi har en alldeles för stor vagn. Men går någon vagn in i en sån liten hiss? 3 pers-hiss.

  • Vintermånen

    eller kan det vara idé att byta till en sittvagn med fullt liggläge? Sittvagnar är väl mindre generellt? MIn son är snart 4 månader.

  • Lillkorvens mamma

    Det kan nog vara en idé. Tror inte det finns så små liggvagnar. Problemet när vi letade vagn var att det var för brett mellan hjulen för att få in den.

Svar på tråden Ni som bor i sekelskifteshus med LITEN hiss?