• Nattljus

    Hur gör ni med BVC- kontroller ?

    Har nu blivit kallade till 4- års kontroll till BVC. Ett BVC som vi inte besökt sedan 1,5 års kontrollen och som inte hört av sig över huvud taget, trots att Olle inte passerade många saker på 1,5- års kontrollen.

    Den enda kommentaren vi fick då, var att "Ja, han går ju i alla fall" uppgivet och att "du tolkar honom för mycket, låtsas att du inte förstår honom, så kommer han börja prata"

    Blev så arg och besviken så jag har aldrig gått dit mer och funderat över om de skulle höra av sig, och nu har hon altså gjort det.

    Finns ingen anledning för oss att gå dit känner jag, Olle är nog kollad på annat håll, fast det vet ju inte BVC.

    Olle har idag en autismdiagnos och fortfarande inget talat språk, men världens goaste kille är han :)

    Hur gör ni andra med funktionshindrade barn? Går ni till BVC?

  • Svar på tråden Hur gör ni med BVC- kontroller ?
  • madelation

    Nu har inte jag något funktionsnedsatt barn,,men min erfarenhet med bvc är att jag nu för tiden bara går dit för att få dom vaccinerade....
    Jag har hört allt möjligt från dom,,ena lillkillen va undernärd,,,(nä,,han hade en matvägrarperiod som hör o häpna,,gick över).
    Den andra killen hade för litet huvud,,,o det blev panik på bvc,,tills en vettig ssk kommer o mäter huvudet RÄTT,,,
    Nu har det vart otroligt mycket mer konstiga saker jag hört från dom,,va bara ett ex,,
    Men nä,,det känns lite som att de letar fel på barnen hur "normala" o krya de än är...
    Med sista lillkillen räknade ssk fel på vikten,,o menade att han gått ner alldeles för mycket i vikt,,(får bara gå ner 10%),,,o undrade om jag verkligen visste hur man ammade ordentligt...
    Usch va sur jag blev,,jag tog ungarna o gick därifrån,,har bytt bvc nu,,men går iaf bara när de ska ha sprutor....
    Så här hemma tar vi bvc med en nypa salt..

  • tretösersmamsen

    Vi gick endast till BVC för vaccinationerna. De andra kontrollerna har vi struntat i. Linnea som har DS, var på så många olika kontroller så vi kände att det var fullt tillräckligt.

  • Seldonia

    Har inget funktionshindrat barn, men väl ett blodbarn. Vi går till BVC för vaccinering och för att ta lite extra vikt ibland eftersom hon är tillväxthämmad.
    Men jag lyssnar egentligen bara på ssk på Barnkliniken, de är inte lika kurvgalna som de är på BVC.

  • Molle

    Nej, vi slutade med det och har därefter bara fått vaccinationerna där. Tycker sonen träffar tillräckligt med olika läkare m.m.
    Dessutom tycker jag att BVC saknar så mycket kunskap och tittar bara kliniskt på längd och vikt.

  • AnnBrittS

    Vi har bara varit dit och fått vaccinationerna.Precis som de andra skriver så är det ju andra kontroller och vi har tyckt det varit tillräckligt.Dotter vår har DS.
    / Ann-Britt

  • Isaxgården

    Jag går inte heller dit mer än nödvändigt. Har inget förtroende för dem överhuvud taget. Skulle hoppa över 4 års kontrollen om jag var du. Du kanske bara kommer därifrån besviken och sårad och det har ju inte Olle någon nytta av Det känns som BVC har någon mall som de följer från punkt till punkt. Går något barn minsta lilla utanför så har de ingen aning om vad de ska göra.

    // Anneli

  • Röda

    Jag blir riktigt förbannad när jag läser det här.

    BVC:s okunnighet drabbar barnen! Fy!

  • Röda

    Missade frågan förresten:

    Vid treårskontrollen för ett tag sedan var det förstås språkförståelsetest.
    Mitt barn har DS så då syns ju "handikappet" mer.

    Jag lutade mig tillbaka i stolen och lät sköterskan göra sitt jobb. Tror att hon tydligt kände min attityd av "ok, få se om du kan bedöma barns språkutveckling nu då".

    Jag hjälpte henne lite när det behövdes tecken. Hon tvingades inse att det var på henne det berodde när det blev kommunikationsbrist.

    Faktiskt så tog hon det ganska bra, nervös som hon blev. Hon tyckte att vi skulle jobba mer med "stor och liten" och lite till. Det blev en hyfsat rättvis bedömning ändå.

    De som jobbar med barn ska kunna möta barn - alla barn.

  • mamman i skogen

    En till som inte har vart på bvc mer än för vaccination. Bvc ha varje gång vi vart där haft så mycket att klaga på och skrivit med röda pennan i stora bokstäver i hans journal att han inte har gått upp tillräckligt att han är försenad med ditt och datt och att han måste utredas och skickas till neurolog dietist vi föräldrar måste få utbildning i hur vi ska mata vårt barn etc. Till slut så fick vi nog och vår hab läkare hjälpte oss att skriva ett brev med en övertydlig förklaring om hans funktionshinder och vad som det kan medföra och alla insatser de gör på hab och att de håller koll på allt. Efter det så har vi inte hört ett pip men så värst trevliga blev de inte efter det så vi har helt enkelt valt bort allt utom vaccinationer.


    varje ar far 200 barn i sverige en cp skada
  • HOCHM

    Nu har jag sån tur att min bvs-sköterska har en egen son som är utvecklingsstörd. Det är så skönt för hon förstår en precis. Angående kontroller så har vi bara varit för vaccinationer, tror inte ens det har varit på tapeten för någon vanlig kontroll. Sedan så är våran husläkare också helt underbar, hans fru är särskolelärare, så hon jobbar i parallellklassen till min dotter. Fått mycket respons, tips och råd av läkaren. När jag förstod att dom var gifta, då förstod jag varför husläkaren var så mån om att allt funkar, hab, skolan mm.

  • Nattljus

    Tack för era svar, Vi kommer inte gå dit. När är nästa gång de ska vaccineras? Nu är olle 4.

  • bufflund

    Vi har hittills gått på alla kontroller och vägning/mätning och vaccinationer och fått bra bemötande. Nu är ju sonen så liten än att det inte märks nå´n större skillnad. Vår trevliga BVCsköterska, kollar honom först mot vanliga kurvan och sen mot Downsbarnkurvan. Vi har samma läkare på 6månkontrollen som också är Simons läkare på Barnmedicin som han ska ha kontakt med framöver. Det känns faktiskt bra att ha samma. De personerna har även sett storasyster på BVC och läkarkontroller.
    Kanske är för att han är så liten än men jag känner mig väl tillfreds med de vi mött.
    Karin och Simon.

  • columbine

    vi har inte gått till bvc, vår kille har ds. Han kollades på hjärtklinik o andra avd på östra. Men en kompis till mig som nu är bvc sköterska på annan bvc har hela tiden varit mkt intresserad o frågat mkt om felix. Nu har dom fått en flicka med ds på hennes bvc o hon frågar mig om råd o vill veta mera. SÅ det hänger jättemkt på just bvc personal och hur intresserade dom är att veta mer om just ditt barn o dess funktionshinder. Men vad jag förstått är trycket oerhört på bvc överallt o dom hinner ju inte med ngt mer än d nödvändiga. Men hab o bvc BORDE ju kunna samarbeta o samköra vissa kontroller helt klart.

  • saile

    Hej!
    Jag måste bara berätta att jag har GODA erfarenheter av BVC. Men som vanligt har det ju att göra med vilken person man träffar. Min son med DS har iallafall en urmysig sköterska som från första början följt Elias och som vill hålla kontakten med oss. Hon har ingen tidigare erfarenhet av bebisar med DS, så hon lär sig mycket av min son. Varje gång vi träffas tycker hon att det är så kul med hans framsteg och hon har en så härlig attityd och inställning. Hon älskar verkligen barn och då menar jag alla barn.
    Tänkte att det kan vara skönt att höra att det faktiskt finns solskenshistorier också .
    /C

  • Rubia

    Vi har en underbar BVC-sköterska och jag går med glädje dit, även om det har blivit mer och mer sällan eftersom Anton har blivit äldre. Vi ska gå dit nästa vecka på 3-årskontroll, ska bli trevligt. Anton har DS.


    Mamma till Axel -01, Anton -04 (DS), Astrid -06
  • calistra

    Ja vilken bra tråd.
    För jag har också undrat hur jag ska göra med min Emilia.
    Blivit kallad till Boel-testet i januari. Då hon är 9 månader som man ska väl vara när man gör de testet.
    hur har ni andra gjort?
    Är det ngn ide´att vi går dit?
    Där ska vi ju träffa ännu en ny läkare.
    Prata med habb om detta och dom tyckte att vi skulle gå dit.
    Men egentligen skulle jag vilja att hennes egen läkare från habb ska göra testet på henne. Hon har ju tittat på henne tidigare. Så slipper man gå till ännu en ny läkare.
    Så några förslag??

  • Oller

    Hej!

    Vi är besvikna på BVC. Dom är till för barn som inte avviker från normen känns det som. När det är ngt udda har dom ingen kunskap och stoppar huvudet i sanden. Våran son har Down syndrom och vi får ringa BVC och hålla koll på när han skall dit. Dom glömmer av oss. Vaccinationerna har han fått där. Men nu när det var 18 mån kontroll och vaccination, har vi fått höra av oss och fråga hur det blir. Ändå har vi bytt BVC sjuksköterska en gång för vi kände så lite engagemang och berättat för den nya (som dessutom är chef där) att vi känner oss bortglömda.

    När vi fick våran son sa man till oss att allt "vanligt" skulle kontrolleras på BVC, dvs vaccinationer, vikt, längd osv. Det som var utöver skulle ske på barnläkarmottagningen. Det lät jätte-bra tycker vi. Men BVC verkar vilja ha så lite med oss att göra som möjligt.

    Jag tycker det är tragiskt att våran BVC (en del BVC är givetvis säkert mkt bättre. Man kan inte dra alla över en kam) inte förstår att det är föräldrar som vi som behöver det där lilla extra. Istället får vi hålla koll på allt själv, som att det inte var nog med extra saker att hålla koll på när man har ett handikappat barn. Jag har att jämföra med våran dotter som inte har någon diagnos, där allt flyter på som en dans med olika instanser.

    Nu har jag klagat färdigt. Men jag blir så trött/ledsen/arg på allt extra arbete dessa instanser ger oss när dom inte vill ta hand om det som dom faktiskt skall ta hand om. Vi får ringa och jaga dom, dom ringer inte upp, osv.

    Hoppas du får bättre mottagande och uppföljning med ditt barn.

    MVH Cathrine

  • utstuderad

    Går endast ditt för att få vaccinationerna, sonen har TSC.
    Han kollas av specialister på annat håll.

Svar på tråden Hur gör ni med BVC- kontroller ?