Jehovas vittnen-något positivt?
Mina föräldrar är JV vilket innebär att jag är uppväxt inom sekten. Det finns både positivt o negativt att säga om dom skulle jag vilja säga, men eftersom du nu frågade om det positiva så..
För det första vill jag säga deras tro, ett hopp om att få leva för evigt och under mycket bättre förhållanden. Och om man nu tror så, som dom gör, så har det ju en väldigt positiv inverkan på livet. Att ha ett hopp för framtiden är ju alltid positivt, oavsett vad det är.
Det andra positiva är gemenskapen i församlingen, man får många nära vänner av att vara med där.
Och en tredje positiv sak tycker jag är att man uppmuntras att leva ett sunt liv, inte ljuga, stjäla, dricka för mycket alkohol, använda droger osv. Nu vet jag förstås att inte alla som inte är JV gör det heller, men att hela tiden bli påmind o motiverad att leva sunt gör det ju mycket lättare.
Tyvärr finns det ju en hel del negativa saker att säga om JV oxå, men så är det väl inom de flesta religioner o samfund, o det känns inte som någon anledning att ta upp det här, antar att du redan har hört det mesta.
Jag anser att jag har haft en väldigt bra barndom o att jag har världens bästa föräldrar, jag vet inte riktigt om jag ska säga att dom är det trots att dom är JV eller att dom är det därför att dom är JV. Och något som stör mig är att jag ofta har hört att det är "synd om mig" för att mina föräldrar är JV och för att jag har tvingats att växa upp i en så hemsk sekt. Det är inte synd om mig och det finns inget hemskt att säga om varken min barndom eller mina föräldrar! Sen att jag som vuxen har valt en annan väg och varför jag har gjort det är annan historia.