• aihpoz

    Kattälskare se hit..

    Tänkte starta en tråd där vi bara pratar om våra små troll..Här ska vi kunna stötta varandra om någon liten filur blir sjuk,vi ska kunna be om råd men främst av allt ska vi kunna prata och berätta om tokiga och roliga saker våra kära "barn" har gjort.
    En katt kan betyda så oerhört mycket för oss människor och det blir snabbt en liten familjemedlem..Jag skulle aldrig byta bort våra 3 trollbollar

    Hoppas fler hänger på så att vi kan prata av oss om våra underbara husdjur...

    Skriv gärna vilken ras det är och vad den/dem heter samt ålder..

    Våra katter är vanliga bondkatter men vi misstänker att tex papporna har något annat i sig då deras päls är lite ullig osv..
    Katt 1= Heter Kiara och hon är äldst,fyller 2år i feb-08.
    Katt 2= Heter Mysan och hon är mitten barnet vårat..fyller 2år i juni-08.
    Katt 3= Heter Tiger och han är minstingen,fyller 1år i maj-08.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-11-17 18:47:25:
    Nu finns det bilder på våra små illbattingar i mitt galleri..Kika gärna..

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-31 21:56
    Tråden har snart funnits i 3mån och kommer då stängas..därför startar jag en ny och skickar även länken här inne..

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-31 21:56
    Tråden har snart funnits i 3mån och kommer då stängas..därför startar jag en ny och skickar även länken här inne..

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-31 22:07
    Nya tråden www.familjeliv.se/Forum-5-82/m29340550.html

  • Svar på tråden Kattälskare se hit..
  • Mia W

    Ska kika i denna tråd fr o m nu! :)

    Jag har fyra små älskade bondkatter till pälsbollar. Här kommer en liten presentation....

    Algot:gulrandig med vita tassar. Född 6 april 2001. Väldigt snäll, sävlig och finsmakande herre som älskar dyra ostar, varma fönsterbrädor och då och då vildmarksliv. Har varit borta hela sommaren men har nu lyckligt återvänt.

    Wilma: sköldpaddsfärgad. Född 15 april 2001. Tuff, kaxig dam med mycket bestämd vilja men ett stort hjärta. Älskar småbarn och är supersocial. Har svårt att släppa taget om den enda ungen som vi inte hittade ett hem åt, utan behöll...:

    Lille Muj: långhårig, gulrandig. Född 6 april 2002 och son till ovanstående. Supersnäll, lite småfeg superkelig kille som ännu inte lärt sig jaga ordentligt då föräldrarna ännu tar hand om den saken. Min dotters kanske bästa kompis. Charmtrollet nummer ett.

    Tasse: grå med vita tassar och vitt på nosen. Okänt födelsedatum då han kom som hemlös katt på bron vintern 2003 och till sist vågade lita på oss. Veterinären uppskattar hans ålder som tämligen hög och dessutom har han sedan 2004 ganska allvarlig diabetes, vilket innebär att han behöver insulinsprutor dagligen. En värdig gentleman som lever ett lugnt liv med mycket sömn och några nypor frisk luft varje dag på verandan. Ser klok ut och är verkligen en vis gammal huskatt. Lojal som en hund.

    I nuläget har jag bara Algot hos mig, då jag genom separation förra året var tvungen att flytta från landet in till stan och in i lägenhet. De andra bor hos mina föräldrar på landet men ska troligen flytta hem till mig snart då jag skaffat större lägenhet. Hoppas kunna ha dem på landet om helgerna ändå i så stor utsträckning som möjligt då de är vana vid det.

  • lindac77

    Fyra underbara Maine coon-bebisar på drygt 4 veckor har vi här hemma! De är så härliga och roliga nu så man kan sitta och titta på dem nästan hur länge som helst.



    Nej, det är sant att inköp av katt kan kosta en del, så att köpa två samtidigt är ju inte alltid man har råd med. Jag har köpt två katter i år, och de har inte varit alldeles gratis (importerade den ena och då springer summorna lätt iväg). Men jag köpte dem inte samtidigt utan det var ungefär ett halvår emellan.


    Loyden skrev 2007-11-30 00:40:53 följande:
    Jaa alltså pengarna till att äga dem är inga problem. Så som bra foder,försäkringar,veterinärsbesök och allt annat. Det är inga problem. Men blir en stor summa att "kasta fram" när man ska köpa dem. men äsh vi får se vad som händer. Man blir ju inte bara kär i en. Det går ju bara inte. =) Ååå har du småttingar där hemma? Vad är det för ras? Hur många är dem små? Nu blev jag dönyfiken! *ler*
  • lindac77

    Mia W: Välkommen hit! Härligt kattgäng du har!

  • Åttan

    Hej Hej.. får man vara med här?

    Jag har 2st dunbollar..
     
    Den yngsta av dem 2 heter Findus och är 7 månader gammal. Han är en korthårig norsk skogskatt. Han är röd tigrerad med oranga inslag. därav att han fick namnet Findus, Väldigt lik katten Findus i" Pettsson och Findus" och lika busig med för den delen. Han älskar att ligga isängen med matte och husse och ibland så sover han dynget runt då jag jobbar nätter å sambon jobbar på dagarna.. jag väntar spänt på att han ska ta sin första mus eller råtta.. Han springer in och ut som han vill men ibland så förstår han inte att han verkligen kan gå ut å kolla på fåglarna istället för att sitta på fönsterbrädan å jama å prata med fåglarna.. Men änsålänge ( å tur är det) så har han inte fått fatt på någon fågel.. han är för klumpig för det änsålänge..

    Sen har vi Elvis som är 3 år... han har flyttat hem igen kan man säga. Jag ägde hans mamma å hans 4 syskon tidigare men av olika anledningar så kunde jag ej ha dem kvar.. 2 av hans syskon finns dock i min kompiskrets. Elvis flyttade till stockolm när han var en liten kissebebis men nu när han vuxit och blivit en stor fin herre så trivdes han inte i stora staden så då fick han flytta hem igen. Han är svart/grå smoke i färgen och tycker om att sova mycket, leka och uppfostra Findus och vara UTE.. det var ju det han saknade när han bodde i stockholm så nu är han ute så mycket han bara orkar.. Han älskar att ligga i matte å husses knä när vi sitter i soffan.. pratar väldigt mycket gör han oxå..

    Ja det var en lite presentation om min bebisar..


    * När ska det bli vår tur då? *
  • Loyden

    Åå men gud va söta dem är. Hmm, kanske ska ha två ändå. Tar vägen förbi dig och hämtar en.. =) Åå maine coon som är min favoritras. Mysigt!
    Jaa när dem är så där små är det verkligen svårt att slita sig! Dem är ju helt underbara.

    Importera blir ju, precis som du säger, inte direkt billigt. Men visst är det värt det. Finns inget i världen som gör en lika lycklig som en liten katt. Det är alldeles för underbart! Farligt nästan! Ibland undrar man ju när man ska få nog!?

    Nu ska jag kika in och kolla på alla bilder i ditt galleri!


    lindac77 skrev 2007-11-30 01:10:08 följande:
    Fyra underbara Maine coon-bebisar på drygt 4 veckor har vi här hemma! De är så härliga och roliga nu så man kan sitta och titta på dem nästan hur länge som helst.Nej, det är sant att inköp av katt kan kosta en del, så att köpa två samtidigt är ju inte alltid man har råd med. Jag har köpt två katter i år, och de har inte varit alldeles gratis (importerade den ena och då springer summorna lätt iväg). Men jag köpte dem inte samtidigt utan det var ungefär ett halvår emellan.
  • Mia W

    Tack! Ska bli roligt att hänga med här! :)

  • Mia W

    En liten rolig historia jag minns från tidigare...

    Jag kom hem från sommarjobbet och min dåvarande sambo var redan hemma. Det första han berättar är att Lille Muj, den yngste pälsbollen, och han är lite ovänner. Min sambo hade av misstag råkat stänga igen en dörr lite väl hastigt och kattens högra baktass hade kommit lite i kläm. Han hade undersökt tasssen och allt var okej, dock hade katten blängt väldigt förolämpat på honom i flera timmar efter detta och sedan undvikit honom. Men han haltade i alla fall inte, sa min sambo.

    Han hinner bara säga detta förrän Lille Muj kommer nerför trappen i hallen. Han haltar fruktansvärt och jamar ynkligt samtidigt som han ser på mig med ömklig blick, varpå han blänger menande och ytterst föraktfullt på min sambo. Sedan haltar han fram till mig och sätter sig framför mig och lyfter upp den vänstra baktassen. Lille Muj jamar ynkligt samtidigt som han visar mig den vänstra baktassen och blänger surt på husse. Det lustiga är nu, att det var ju den HÖGRA tassen som katten fått i kläm! Givetvis förklarade jag för honom, katten, att det var vääääldigt synd om honom och att husse nog varit dum. Då såg katten väldigt nöjd ut och blängde överlägset på husse och haltade teatraliskt därifrån. Fortfarande stödjandes på fel tass.

    Senare på kvällen då min sambo och jag lagt oss i sängen ser jag att Lille Muj kommer in i rummet. Han går målinriktat fram mot min sambos fot som sticker ut från täcket, sätter sig nedanför, sträcker upp en tass och drar fram en enda klo. Sedan riktar han in sig och klöser min sambo under foten. Vänder sig om och går ut från sovrummet med svansen i vädret kurrandes. Morgonen därpå var allt som vanligt och min dåvarande sambo var förlåten. Katten hade fått sin hämnd...

  • dellelgarin
    aihpoz skrev 2007-11-30 12:13:16 följande:
    TS önskar alla nya i tråden hjärtligt välkommna
    Tackar!
  • Loyden

    Jahopp alla kära kattälskare. Idag ska En liten tingas av oss. Är nästan lite nervös. Ska försöka mitt bästa att inte bli kär i allt för många. Woho, vem försöker jag lura egentligen? =) -inte blir kär i allt för många-?? Det är ju 15 stycken. Hur ska jag lyckas bli kär i EN?? Ååå jag vet att jag redan nämnt det. Men tyvärr känner jag mig själv, och vet att det kommer bli omöjligt att välja en. Fasiken också!

    Nu får ni hålla tummarna för att jag hittar en underbar liten buse! =) Håll tummarna för att jag hittar EN,EN,EN! Inte två eller tre. eller 15.. Hehe.

Svar på tråden Kattälskare se hit..