• aihpoz

    Kattälskare se hit..

    Tänkte starta en tråd där vi bara pratar om våra små troll..Här ska vi kunna stötta varandra om någon liten filur blir sjuk,vi ska kunna be om råd men främst av allt ska vi kunna prata och berätta om tokiga och roliga saker våra kära "barn" har gjort.
    En katt kan betyda så oerhört mycket för oss människor och det blir snabbt en liten familjemedlem..Jag skulle aldrig byta bort våra 3 trollbollar

    Hoppas fler hänger på så att vi kan prata av oss om våra underbara husdjur...

    Skriv gärna vilken ras det är och vad den/dem heter samt ålder..

    Våra katter är vanliga bondkatter men vi misstänker att tex papporna har något annat i sig då deras päls är lite ullig osv..
    Katt 1= Heter Kiara och hon är äldst,fyller 2år i feb-08.
    Katt 2= Heter Mysan och hon är mitten barnet vårat..fyller 2år i juni-08.
    Katt 3= Heter Tiger och han är minstingen,fyller 1år i maj-08.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-11-17 18:47:25:
    Nu finns det bilder på våra små illbattingar i mitt galleri..Kika gärna..

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-31 21:56
    Tråden har snart funnits i 3mån och kommer då stängas..därför startar jag en ny och skickar även länken här inne..

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-31 21:56
    Tråden har snart funnits i 3mån och kommer då stängas..därför startar jag en ny och skickar även länken här inne..

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-31 22:07
    Nya tråden www.familjeliv.se/Forum-5-82/m29340550.html

  • Svar på tråden Kattälskare se hit..
  • lindac77
    Sesamfrö skrev 2007-11-17 18:36:33 följande:
    Är det någon som har erfarenhet om att ha en hankatt och sen skaffat en till hane?
    Vi har en hane som snart blir 1 år, och nu för ett par veckor sedan flyttade det in en kastrerad hane här som ska bo hos oss tillfälligt. Jag var lite osäker på hur det skulle gå och lät dem först vara i olika delar av huset, men sen smet den ena in till den andra. De nosade lite bara, och sen var det inget mer med det. Just nu ligger de båda två och sover här på sängen.

    Men två fertila hanar tillsammans däremot är nog inte alltid lika smidigt.
  • lindac77
    hannamiller skrev 2007-11-17 18:36:11 följande:
    Men gud vad söta dom är. Vill nu ha en till katt..
    Polgara skrev 2007-11-17 18:39:46 följande:
    lindac77: Åhhh gud så söta!
    aihpoz skrev 2007-11-17 18:42:27 följande:
    Men shiiiiit vilka söta..skulle gärna ta nån av dina bäsar..
    Ja, visst är de underbara!!

    Och de blir bara sötare för var dag som går...
  • hannamiller

    Hmm  här har vi våran gamling.. 
  • aihpoz
    hannamiller skrev 2007-11-17 18:47:19 följande:
    Hmm  här har vi våran gamling.. 
    Vilken sötis..
  • Sesamfrö

    Haha, okej Dom fräste inte eller så?


    lindac77 skrev 2007-11-17 18:42:38 följande:
    Vi har en hane som snart blir 1 år, och nu för ett par veckor sedan flyttade det in en kastrerad hane här som ska bo hos oss tillfälligt. Jag var lite osäker på hur det skulle gå och lät dem först vara i olika delar av huset, men sen smet den ena in till den andra. De nosade lite bara, och sen var det inget mer med det. Just nu ligger de båda två och sover här på sängen. Men två fertila hanar tillsammans däremot är nog inte alltid lika smidigt.
  • Polgara
    Till minne av dig!
    Men det här mannen kommer jag aldrig att glömma.Min älskade älskade katt...sorgen blir inte lättare alls...han fick bli 16 år.

    Jag rös till då jag såg mysan..så lika..
  • flygplan

    Åååååå 85:an va fin !

Svar på tråden Kattälskare se hit..