• Irrebus

    alvedon vi förkylning?

    Hallojs

    min 5-månaders är förkyld och är väldigt snorig. gav han en barn alvedon supp när han en kväll bara skrek. sen var det nån som sa att det var farligt, är det det? vad gör ni åt förkylningar, dt blir ganska jobbiga nätter

  • Svar på tråden alvedon vi förkylning?
  • Crazy Baby

    Så länge inte barnen har feber ger jag inte Alvedon eller liknande! Saltlösning för näsan om de är täppta eller snoriga!

  • pirrimagen

    Helst ska man inte ge alvedon eller liknande förrän de har riktigt hög feber. När vår lillkille va genomförkyld fick han sova lite upprätt...nästan halvsittandes...det hjälpte.

  • Irrebus

    Tack för svar! Ska inte ge han igen,det är svårt att ta rätt beslut tänkte att det var bäst för han att få sova.

  • fantasy

    jag ger ofta alvedon till natten om dom är medtagna av förkylningen även om dom inte har feber, för alvedon verkar avslappnande för kroppen oxå. Alvedon är absolut inte farligt så länge man inte överdoserar!!

Svar på tråden alvedon vi förkylning?