• Pysselgalningen

    Vad kryper på min vägg?

    Jag har hittat nått litet, 1-3mm lång, beige-gul i färgen (nästan genomskinlig), vinglös, 6 ben, halvlånga antenner och springer hyffsat snabbt.
    Jag har hittat dom bakom min soffa på väggen.
    Kroppen är avlång med en halvspetsig rumpa.

    Nån som vet vad jag hittat?

    Har även sett några svarta avlänga saker som har kutat runt, men inte lyckats få tag på nån så jag kan kika närmare på dom.

  • Svar på tråden Vad kryper på min vägg?
  • Maria40

    Har hört, men inte kollat, att anticimex på sin hemsida har bilder på kryp och tips på hur man blir av med dem.

  • trollmammsis

    blä...finns ju nått som heter typ pärlsäng...vet inte riktigt och inte hur dom ser ut heller

  • M o T

    www.anticimex.se/default.asp
    Så ser vägglössen ut, enligt beskrivningen lite större än dina "husdjur" men riktigt äckliga. Vi fick såna i vår förra lgh och anticimex kom på en gång.

  • Marlean

    Har de en svart prick på sig är det vägglöss. De kan komma med gamla möbler eller finnas i gamla hus.
    Kolla på Anticimex hemsida "Vad har jag för gäster" eller något sådant heter en länk där man kan räkna ut vad man har fått.

    MVH: Maria med dammlössen hemma.

Svar på tråden Vad kryper på min vägg?