Inlägg från: Linduz |Visa alla inlägg
  • Linduz

    Hajskräck!

    Är det fler än jag som har hajskräck?
    Eller jag är fascinerad av dem med samtidigt livrädd.

    Jag har svårt att titta på bilder och på naturdokumentärer.
    Jag gillar inte djupt vatten och kan inte spola vatten över ansiktet utan att få skräckbilder framför mig...

    Fler än jag?

  • Svar på tråden Hajskräck!
  • Linduz

    Det går bra om det inte blir direkta närbilder när de simmar rakt emot kameran... eller om man inte ser något och sedan dyker de bara upp framför kameran... *hjärtstillestånd*

  • Linduz

    Samma här... kan bada i en pool där det är typ 3 meter som djupast och helklart... men får man den där känslan så får jag panik och tappar typ förmågan att simma och kravlar mig in till kanten.

  • Linduz
    Ellieott skrev 2007-12-06 15:40:15 följande:
    Jag är rädd för hajar. Det är min mamma som har överfört hennes rädsla...När hon var 8 år så badade hon i havet på Irland, det var väldigt långgrunt. Hon gick och gick och gick och tänkte att jag slutar gå när jag kommer fram till den där grejen som sticker upp... tillslut började de på stranden skrika och gapa och säga till mormor "shark, shark" (de var inte från irland och hade taskig engelska) men mormor trodde de menade "sharp", alltså att det skulle bli som ett stup så det blev djupt som det ju är ibland när det är långgrunt och sa bara att hon kan simma så det är ingen fara. De på stranden började då klä av sig och springa ut i vattnet och då gick mamma in igen. De fick sedan veta att det var en haj, på ca 2,5 meter som mamma hade varit kanske 1-2 meter ifrån. DÅ blev hon livrädd fast att hon var uppe ur vattnet. Det var tur att hon gick på botten, sa de, för då såg hon inte ut som ett byte. Hade hon simmat hade hon ju liknat en fisk mkt mer. USCH nu får jag rysningar!
    Ryser.... fy vilken mardröm...
  • Linduz

    Jag undrar vad det beror på.. Nån som vet? =)

  • Linduz

    Nej jag kan inte heller se på tv, men jag måste! Likadant så måste jag se alla hajfilmer som kommer ut. "Jaws", "Deep Blue Sea", "Shark Attack" osv. Fast jag brukar snabbspola hela filmen för att se vad som kommer hända så kan jag spola tillbaka sedan och titta men då utan ljud!

    Gud va löjlig jag känner mig men jag måste titta...
    Sedan brukar jag ha mardrömmar i dagar efteråt.

  • Linduz

    Jag vet inte om det finns just utanför Kretas kust men det finns ju hajar i medelhavet, b la vithajar... *ryser*

Svar på tråden Hajskräck!