Svetlanas Fanclub
Helluuuuuu! Vi har det bra. Igår barnvakt och julbord på dagen med goda vänner. Åh, så gott det var... Och ÅH, så skönt det var att sitta och äta i lugn och ro och konversera vännerna utan att springa och hämta tusen saker och avvärja vältkatastrofer samtidigt... Sen på kvällen kom samma vänner plus en till över och spelade sällskapsspel och Abbe var riktigt livlig innan han till slut somnade av ren utmattning.
Idag lämnade vi båda barnen hos svärföräldrarna och så åkte vi ner på stan och gjorde klart resten av julklapparna. Jätteskönt att ha det gjort och att allt är klart nu, nu ska vi bara ta det lugnt, städa och småpyssla resten av veckan.
Milla har skaffat ett språk. Visst, hon kan ju säga mamma, pappa, titta och nåt som ska föreställa Abbe, men det är ju liksom sånt man säger HELA tiden till henne, så det känns bara naturligt. Men nu har hon valt en egen sak som hon skapat ett ord för. Hon tar nappen ur munnen och håller triumferande upp den i luften och skriker "PA!". Hon får syn på nappen och pekar på den och säger "pa". Ja, napp heter visst så här nu .
Ikväll när barnen somnat ska vi först sortera den nya Briojärnvägen som vi vann på välgörenhetsauktionerna på Tradera. Och sen ska vi lyxa med julté och inköpen på boden med lite lyxigare matvaror: Majskex, nån riktigt kraftig och svettig grönmögelost (minns inte vad den hette) och ostmarmelad på svarta körsbär och lakrits. Vi var dit och köpte julklappar till dagisfröknarna, och passade på att för en gångs skull unna oss själva något från hyllorna. Annars köper vi jämt gåbortspresenter där, men glömmer oss själva.