Lite små äcklig fråga
jag har hört precis som du! Vanlig springmask kan katter inte få...
jag har hört precis som du! Vanlig springmask kan katter inte få...
jag tror att du har pratat med en vet som inte vet vad han/hon pratar om eller så har du missuppfattat det hela...
springmask är inte samma sak som spolmask hos katt. springmask kan katter öht inte få.
Spolmaskägg kan männsiakn få i sig från lådan tex och i ytterst sällsynta fall kan du bli sjuk.
men tyvärr har du nog missförstått eller pratat med fel person.
spolmask och springmask är inte samma sorts mask.
kan väl tillägga at du som männsiska inte får spolmask om du får i dig spolmaskägg, men man kan i sällsynta fall bli sjuk..
det är väl klart att du får samma svar om du ringer till samma person..
läs här
www.smittskyddsinstitutet.se/sjukdomar/spolmaskinfektion/
det är inte för att ni kan få mask uatn en annan parasit.. här står det mer.
www.smittskyddsinstitutet.se/sjukdomar/toxoplasmos/
såklart inte, men jag har tillgång till flera veterinärer som jag kan fråga. den ena är dessutom specialiserad på katter och har forkat om katters parasiter!
Rundmaskar innefattar både springmask, hakmask..spolmask..
Och sen finns det ju hur många sorters spolmask som helst, det finns en del arter som förekommer hos katt, andra hos hund, andra hos männsikor, det är inte samma mask för det.
såklart! men det är ju inte så bra om det sprids felaktig information så att alla som har katt blir livrädda om den fått mask!
jag håller med!
Det har absolut inte varit min mening att vara elak på något sätt! Men tyvärr har det som ts skrivit inte varit riktigt, vad det beror på vet jag inte. Och jag kände att jag var tvungen att säga något om det eftersom jag inte tycker att det är bra om det sprids att tex springmask smittar mellan katt-människa.
Jag ville bara upplysa om hur det ligger till!
jo det kan säkert ha varit något sådant.