Andreas Lundstedt har HIV
Tycker att det är bra att han visar att vem som helst kan smittas med HIV och att det inte syns utanpå att man har det. Tycker dock inte att det är något bra om "folk" tolkar detta som att det inte är "så farligt" att ha HIV..
"Precis som Liten Mjau skriver är HIV och Aids inte samma sak. HIV är ett obotligt virus, som kan hållas i chack med medicinering (oftast.) sjukdommen bryter ner imunförsvaret och KAN leda till Aids, som är följdsjukdomen av HIV. Aids går inte att bota eller använda bromsmediciner på, det är en dödlig sjukdom. HIV viruset i sig är inte dödligt utan det är när du utvecklad Aids som det blir riktigt allvarligt."
Nej, HIV och AIDS är inte samma sak det är helt korrekt. Dock leder obehandlad HIV-infektion till AIDS. Därför tycker jag att det är helt vanskligt att säga att HIV-viruset inte är dödligt. Hela HIV-virusets existens går ut på att föröka sig så mycket som möjligt under en så lång period som möjligt så att den smittade ska kunna smitta så många som möjligt innan han/hon dör.
AIDS (aquired immuno-deficiency syndrome) är inte heller en regelrätt "sjukdom" utan en benämning på tillståndet av frånvaro av ett fungerande immunförsvar pga att HIV-viruset har förökat sig "för mycket". Det du dör av är banala infektioner som kan ta över i kroppen utan ett normalt immunförsvar. Jag skulle säga att det är pga HIV..
Behandlingen av HIV är heller ingen dans på rosor (om någon nu trodde det). Det kräver en löjligt noggrann pillerregim för att minska risken för att viruset utvecklar resistens mot den läkemedelscocktail man för tillfället står på, och man begränsas visst i sitt liv pga detta. Självklart har allt med inställning att göra och en del tycker att de är jättebegränsade och andra tycker inte att det är något problem, som med allt. Men det är ingen bagatell att behandlas för HIV. Bara det jag vill förtydliga.