Halsont! Hjälp mig snälla..
sitter här med värsta halsont.. kan knappt svälja.. någon som vet vad jag ska äta/dricka för att det ska lindras?.. har hört att man ska äta glass.. stämmer det?.. är jätte tacksam för tips..
sitter här med värsta halsont.. kan knappt svälja.. någon som vet vad jag ska äta/dricka för att det ska lindras?.. har hört att man ska äta glass.. stämmer det?.. är jätte tacksam för tips..
glass funkar bra, även knäckebröd el kex.. de kliar rätt skönt i halsen.. även kolsyrad dricka funkar!
Glass är eg. mest för när man har feber.
Mot halsont skulle jag påstå att varma drycker är absolut bäst.
Jag brukar värma på starkt blandad svartvinbärssaft (svartvinbär är även bra mot infektioner/baciller)
Grönt thé
Honungsvatten
Sånna där halstabletter smälta i mjölk el vatten (finns 2 sorter)
Varm nyponsoppa (gör så att man får i sig lite vitaminer och näring)
Glöm inte att ta smärtstillande med!
Tack snälla för era råd.. hoppas det hjälper så jag kan få mig lite sömn.. gonatt å god jul på er! =)
Risken finns att det är halsfluss om du knappt kan svälja, tyvärr. Ta kontakt med sjukvården och be att få undersökt och evt penicillin.
Är det halsfluss kan man se vita fläckar i halsen om du tittar.
Du kan läsa mer här;
www.vardguiden.se/Article.asp
Hoppas du tillfrisknar snart.
Tack för hjälpen.. mår lite bättre nu, har typ levt på te och annat varmt =)..
Köp Dr Dryels o koka upp med mjölk.Det lenar halsen.Är själv grundligt förkyld o innan hade jag jätteont i min hals.Köpte det o kokade upp o det ahr faktist lenat!