V.V.S-tråden. Våga vägra skov! Tråd nummer 10
Hej alla mina vänner gamla som nya!!!!
Det är ett tag sedan jag var inne, men har inte haft tiden att sitta vid datorn, men jag ska ge er en liten uppdatering på läget.
Strax innan jul började lukas blöda vilket bara ökade till mängden, vi bytte ca 15-20 blöjor per dag och han mådde inte bra.
I mitten av januari ökade vi hans kortison till 20 mg höjde imurelen till 60 mg och satte in järn på 30 mg och salazopurinet står kvar på 1g så nu mår han relativt bra.
för ca två veckor sedan gjorde vi en koloskopi och fram till blindtarmen sipprar det blod, så vi fick två alternativ och det är Remicade eller tillfällig stomi och det ska vara klart innan sommaren.
Jag blir så j...a arg han är ju bara TRE OCH ETT HALFT ÅR
Det är som om att välja mellan pest eller kolera, det hade varit lättare om det hade varit jag som var sjuk.
Lukas mår efter omständigheterna bra, så nu väntar vi på att läkaren ska höra av sej och tala om hur det blir.
Jag vill inte att dom ger honom remicade pågrund av alla biverkningar och den ökade canser risken, sen finns det ingen forskning på barn, så det lutar åt tillfällig stomi.
Nu har jag fått avreagera det var skönt!!!!
Tusen och åter tusen kramar till er alla, hoppas att ni ska få må bra, jag ska tända ett ljus för er.kram